ФОСФАТНІ ДОБРИВА

Содержание

Слайд 2

Фосфатні добрива Фосфатні добрива Фосфор, як азот і калій, необхідні для

Фосфатні добрива

Фосфатні добрива
Фосфор, як азот і калій, необхідні для нормального розвитку рослин. Джерелом фосфору для

рослин є фосфати ґрунту, головним чином фосфат кальцію Са3(РО4)2. Але в більшості грунтів фосфату кальцію мало. Крім того, в зв'язку з його нерозчинністю у воді він практично недоступний для рослин. Тому внесення в ґрунт розчинних фосфатів, так званих фосфорних добрив, має надзвичайно велике значення для підвищення врожаю сільськогосподарських культур. Наводимо коротку характеристику найважливіших фосфорних добрив.
Слайд 3

Фосфатні добрива Фосфорні добрива треба вносити в грунт па глибину не

Фосфатні добрива

Фосфорні добрива треба вносити в грунт па глибину не менше 12

— 15 см, оскільки вони у воді не розчиняються.
Суперфосфат (гранульований в порошкоподібний) містить 19,5 — 20% фосфору. Застосовується як основне удобрення (40 — 50 г/м2), так і в невеликих дозах при лунковому або при рядкового внесення. За свідченням учених, збільшення врожаю від локального внесення суперфосфату збільшилася втричі в порівнянні з розкидним. Найбільший ефект дають фосфорні добрива в суміші з азотними. Тільки вносити їх треба окремо: спочатку фосфорні, а потім — азотні. Дуже кисле добриво, роз’їдає одяг і тару.
Слайд 4

Фосфатні добрива Суперфосфат подвійний — висококонцентрований фосфорне добриво (38 — 54%

Фосфатні добрива

Суперфосфат подвійний — висококонцентрований фосфорне добриво (38 — 54% фосфору). Розчиняється

у воді без осаду. На городі дуже ефективно при лунковому і рядкового внесення, але такому, при якій коріння або насіння рослин не стикаються з добривами.
Преципітат — порошок білого кольору, містить від 27 до 46% фосфору. Він не злежується, добре розсіюється. У воді не розчиняється, але рослинам доступний, перш за все на кислих грунтах. Застосовувати для підживлення рослин не рекомендується.
Слайд 5

Фосфатні добрива Томасшлак - темно-сірий або чорний порошок, не злежується при

Фосфатні добрива

Томасшлак - темно-сірий або чорний порошок, не злежується при зберіганні. У

нього входять цінні домішки кальцію, магнію, заліза, марганцю, кремнію, алюмінію. Лужне добриво, доступне на кислих грунтах.
Фосфоритне борошно отримують шляхом розмелювання природних покладів. Вона містить від 20 до 29% фосфору. Фосфоритне борошно слід вносити на кислих грунтах, а на сильно зволожених її застосування є недоцільним.
Слайд 6

Фосфатні добрива Загальні ознаки фосфорного голодування : овочеві рослини припиняють зростання,

Фосфатні добрива

Загальні ознаки фосфорного голодування : овочеві рослини припиняють зростання, листя і молоді

стебла набувають кольору від темно-зеленого до синій-зеленого; у плодових - стебла і окреме листя стають сизо-рожевими або набувають коричнево-зеленого забарвлення.
Фосфорні добрива не так небезпечні для рослин навіть при дуже високих нормах внесення (на відміну від азотних), оскільки не підвищують концентрації грунтового розчину. Проте і для них потрібно дотримуватися певних норм внесення, залежних від родючості грунту і видів вживаних добрив.
Слайд 7

Фосфатні добрива Норму внесення можна розрахувати самостійно для певного фосфорного добрива

Фосфатні добрива

Норму внесення можна розрахувати самостійно для певного фосфорного добрива під кожну

культуру (див. розрахунок норми внесення ). Це бажаний і найбільш точний спосіб визначити норму внесення, але для цього бажано знати запаси фосфору у Вашому грунті (зразки аналізуються в спеціальних лабораторіях, які є в будь-яких крупних містах).
Менш точний, але більш простій спосіб - скористатися рекомендованими нормами внесення азоту (див. розділ “Добрива” в “Технологіях вирощування” конкретних культур) і обчислити норму для певного добрива, знаючи процентний вміст в нім фосфору (вказано на упаковці або див. нижче). Наприклад, якщо під лук рекомендується вносити 15 г фосфору на 1 м2, то подвійного суперфосфату (зміст фосфору 45%) потрібне буде 15 * 100 / 45 = 33 г/м2. На жаль, при цьому не враховується вміст фосфору в грунті.
найлегший, але неточніший спосіб - просто слідувати загальним рекомендаціям на упаковці добрива. Як правило, в цьому випадку також можна отримати добрі результати.
Слайд 8

Фосфорні добрива Складні і змішані фосфорні добрива містять не один, а

Фосфорні добрива

Складні і змішані фосфорні добрива містять не один, а два

або і всі три необхідних для живлення рослин елементи, тобто азот, фосфор і калій. Найважливішими з них є так звані амофоси і азофоска.
До амофосів належать дигідрофосфат амонію NH4H2PO4 і гідрофосфат амонію (NH4)2HPO4. Амофоси одержують нейтралізацією розчину фосфатної кислоти розчином амоніаку з наступним упарюванням і кристалізацією солі. Амофоси являють собою дуже цінне складне добриво, яке містить азот і фосфор.
Азофоска — це суміш гідрофосфату амонію (NH4)2HPO4 і нітрату калію KNO3 її одержують кристалізацією з розчину суміші двох солей. Залежно від співвідношення вихідних речовин одержують різні сорти азофоски, які відрізняються між собою процентним вмістом азоту, фосфору і калію.