Базові ідеї соціоніки

Слайд 2

1. Комунікативний простір і його рівні Комунікативний простір – середовище, в

1. Комунікативний простір і його рівні

Комунікативний простір – середовище, в якому

протікає взаємодія соціонічних типів.
Комунікативний простір неоднорідний: його щільність в різних місцях неоднакова, тому інформаційний обмін одних і тих же соціотипів в різних його місцях буде мати різну інтенсивність.
Передбачається, що комунікативний простір чотиривимірний.
Визначити, на якому рівні простору протікає комунікація, допомагають два параметри:
– Протяжність простору визначає комунікативна дистанція (близька-далека);
– Проникність простору визначає щільність комунікації (глибока-поверхнева).
Інформаційний обмін приймає дискретні значення, являючись показником знаходження об'єкта на одному з рівнів комунікативного простору. Всього таких положень є чотири.
Слайд 3

Рівні комунікативного простору

Рівні комунікативного простору

Слайд 4

На фізичному рівні задовольняються природні потреби людини – в їжі, житлі,

На фізичному рівні задовольняються природні потреби людини – в їжі, житлі,

продовженні роду, виробництві та споживанні матеріальних продуктів, що характерно для щільного, матеріально опосередкованого зіткнення фізичних субстратів (носіїв) інформаційних систем.
На психологічному рівні на перше місце виходить обмін потаємною, особистісною інформацією, що йде з душі. Передбачаються найдовірливіші відносини, оскільки тут людина задовольняє свої інтимно-емоційні потреби – в любові, дружбі, сім'ї, співпереживанні і т.п.
Слайд 5

Соціальний рівень регулюється суспільними нормами, традиціями і ритуалами, законодавством, державними інститутами

Соціальний рівень регулюється суспільними нормами, традиціями і ритуалами, законодавством, державними інститутами

і т.д. Інтереси індивіда підпорядковуються інтересам соціуму. Суб'єкт соціальної комунікації виступає не як унікальна особистість, а як представник соціальної групи (тобто має певний соціальний статус і роль, відповідну статусу). На цьому рівні людина задовольняє потреби в кар'єрі, освіті, праці і повазі, престижі.
Інтелектуальний (інформаційний) рівень. Здійснювати глибоку комунікацію без дотику з іншою стороною можна, лише перенісши весь інформаційний обмін всередину себе, в свій мозок. При цьому посилено працюють пам'ять і уява. Тільки на цьому рівні можна звертатися до глибин своєї підсвідомості і добувати відомості, накопичені поколіннями людей. На цьому рівні людина задовольняє потреби в актуалізації, розкритті своїх талантів і здібностей, творчості, пізнанні і самовдосконаленні.
Слайд 6

2. Параметри обробки інформації функціями моделі (розмірність функцій) Розмірністю функції називають

2. Параметри обробки інформації функціями моделі (розмірність функцій)

Розмірністю функції називають число

параметрів, необхідних і достатніх для обробки інформації цією функцією. Розмірність пов'язана з силою функції і, відповідно, з її місцем у структурі психіки.
Функції психіки обробляють інформаційний потік відповідно до чотирьох параметрів:
– Ex (experience) – параметри досвіду – характеристика індивідуального, або особистісного (соціального), досвіду, набутого від народження і напрацьованого людиною протягом життя в процесі прийняття рішень та виконання дій.
– Nr (norm) – параметри норм – характеристика норм, правил, звичаїв, прийнятих прийомів і стандартів, індивідуальних або соціальних, яких слід притримуватися в процесі прийняття рішень або використання керуючих впливів.
Слайд 7

– St (situation) – параметри ситуації – характеристика умов, «обстановки», індивідуальної

– St (situation) – параметри ситуації – характеристика умов, «обстановки», індивідуальної

або соціальної, прийняття рішення або виконання керуючих впливів.
– Tm (time) – параметричний час – момент індивідуального або соціального часу в минулому, сьогоденні або майбутньому, щодо якого приймається або здійснюється відповідно індивідуальне або соціальне рішення; час як крапка на шкалі часу, параметр «прив'язки» обробки інформації до деякого моменту в минулому, сьогоденні або майбутньому.
Характеристики функцій наведено в таблиці:
Слайд 8

Характеристики функцій

Характеристики функцій