Міжнародна система безпеки

Содержание

Слайд 2

ПОНЯТТЯ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ Міжнаро́дна безпе́ка — система міжнародних відносин, що заснована

ПОНЯТТЯ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ

Міжнаро́дна безпе́ка — система міжнародних відносин, що заснована на дотриманні усіма державами загальновизнаних

принципів і норм міжнародного права, виключає вирішення спірних питань і розбіжностей між ними за допомогою сили або загрози.
Міжнародна безпека є також певною сферою професійної діяльності. У деяких країнах існує також університетський навчальний фах «міжнародна безпека».
(Міжнаро́дні відно́сини — система транскордонних соціальних взаємодій, суб'єктами яких є держави, міжнародні міжурядові та міжнародні неурядові організації, транснаціональні корпорації та, за особливих умов, приватні особи.)
Слайд 3

ПЕРША СИСТЕМА МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ Першу систему європейської безпеки було встановлено у

ПЕРША СИСТЕМА МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ

Першу систему європейської безпеки було встановлено у XVII ст.

після підписання Вестфальського мирного договору, який закінчив Тридцятирічну війну 1618-1648 рр. Її прийнято називати системою балансу сил. Норми і правила системи балансу сил передбачали повагу територіального балансу сил і взаємні консультації у разі можливого конфлікту. Цей баланс сил було побудовано на легітимізації панівного становища великих держав та імперій. Потрібно відзначити, що він більш-менш успішно діяв до початку Першої світової війни.
Слайд 4

У рамках системи балансу сил кожна держава забезпечувала реалізацію своїх інтересів,

У рамках системи балансу сил кожна держава забезпечувала реалізацію своїх інтересів,

постійно змінюючи союзників, не порушуючи при цьому загальну структуру союзів і характер відносин між державами.
Будь-яка претензія на гегемонію на міжнародній арені однієї з великих держав викликала негайну реакцію інших великих держав з їхніми союзниками, які об’єднувалися у коаліцію проти порушника статусу-кво.
Саме система балансу сил з її принципом рівноваги акторів міжнародних відносин спонукала до перших спроб вирішувати міжнародні спори та конфлікти шляхом введення загальновизнаних і фіксованих норм та правил гри, регулювати відносини на основі міжнародних договорів та угод. Ця система стала базисом, для формування
системи колективної безпеки.
Слайд 5

Першою організацією колективної безпеки в новітній історії була Ліга Націй, яка

Першою організацією колективної безпеки в новітній історії була Ліга Націй, яка була

створена після Першої світової війни. Її члени взяли на себе зобов’язання захищати один одного у разі нападу будь-якої іншої держави.
На принципах колективної безпеки діє й нинішня універсальна організація - ООН. Головною метою ООН, згідно з нормами якої будується діяльність регіональних організацій на принципі колективної безпеки, є підтримання міжнародного миру та безпеки і здійснення для цього ефективних колективних заходів.
Система колективних заходів охоплює: заборону погрози силою або її застосування у відносинах між країнами, мирне розв’язання міжнародних суперечок, засоби роззброєння, засоби забезпечення безпеки у перехідний період, засоби з використання регіональних організацій безпеки, тимчасові засоби, спрямовані на те, щоб покласти край порушенням миру, примусові засоби без застосування збройних сил та примусові засоби із застосуванням збройних сил.
Слайд 6

Принцип колективної безпеки є характерним для діяльності всіх міжнародних організацій Європи.

Принцип колективної безпеки є характерним для діяльності всіх міжнародних організацій Європи.

Мова йде про такі організації як ОБСЄ, НАТО, ЄС та ОДКБ. Однак лише у діяльності НАТО, ОДКБ та умовно ЄС він проявляється у зобов'язаннях з колективної оборони держав-учасниць.
Можна говорити про те, що сучасна колективна безпека з оборонним компонентом (колективною обороною) є "жорсткою" (НАТО, ОДКБ), а без останнього - "м’якою" моделлю системи міжнародної безпеки (ООН, ОБСЄ). Причому, ЄС у цьому розподілі займає поки що проміжне місце. В його керівних документах немає чітко сформульованого положення про колективну оборону як, наприклад, у ст.5 Вашингтонського договору НАТО. Сьогодні ЄС знаходиться на етапі переходу від "м'якої" до "жорсткої" моделі системи колективної безпеки, тобто умовно належить до організацій колективної оборони.
Слайд 7

ЧИННИКИ ДІЄВОСТІ СИСТЕМИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ: Дієвість системи міжнародної безпеки залежить від

ЧИННИКИ ДІЄВОСТІ СИСТЕМИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ:

Дієвість системи міжнародної безпеки залежить від

системи зобов'язань, гарантій і можливостей її суб'єктів та її cтруктури, зокрема від наявності таких складових:
а) наукова теорія (філософія), певна доктрина (концепція) та політика забезпечення міжнародної безпеки;
б) сукупність міжнародних, державних і громадських інститутів та організацій, які забезпечують безпеку особистості і суспільства;
в) засоби, способи та методи забезпечення міжнародної безпеки.
Слайд 8

АСПЕКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ: Міжнародна безпека визначається за певними критеріями, зокрема такими:

АСПЕКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ:

Міжнародна безпека визначається за певними критеріями,
зокрема такими:

масштаб (глобальна, регіональна, субрегіональна, локальна, двосторонні домовленості);
• характер суб'єктів (особиста, суспільна, державнз);
• сфери суспільного життя (політична, економічна, соціальна, гуманітарна, психологічна, військова, культурна).
Слайд 9

АСПЕКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ: Таким чином, міжнародна безпека стає більш різносуб'єктною та

АСПЕКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ:

Таким чином, міжнародна безпека стає більш різносуб'єктною та неподільною

і може стосуватись різних географічних територій, включати різних суб'єктів, які діють у різних сферах.
Гарантування безпеки передбачає комплексний підхід, нероздільність безпеки і стійкого розвитку; безперервність дій, включаючи організацію постійного моніторингу і контролю за станом соціального і природного середовища та потенційно небезпечних об'єктів тощо.
Слайд 10

ОБ’ЄКТИ І СУБ’ЄКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ Об'єктами міжнародної безпеки вважаються народи і

ОБ’ЄКТИ І СУБ’ЄКТИ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ

Об'єктами міжнародної безпеки вважаються народи і держави,

громадяни різних країн, відповідні інститути, об'єднання, організації, людство загалом.
Суб'єктами забезпечення міжнародної безпеки виступають держави і всі інші учасники міжнародних відносин (суспільні рухи і міжнародні міжурядові і неурядові організації). Саме вони беруть участь у виробленні норм і принципів міжнародного права, що регулюють діяльність у цій сфері.
Становлення системи міжнародної безпеки формується залежно від характеру реальних небезпек і загроз та з урахуванням заходів для їх подолання. Неодмінною передумовою надійності міжнародної безпеки є система стримувальних факторів, зокрема наявність необхідних оборонних можливостей. Важливе значення для запобігання загрозі війни мають заходи зміцнення довіри, що здійснюються з метою зниження військової небезпеки.