Підтип chelicerata – хеліцерові. Наземні і водяні тварини

Содержание

Слайд 2

ПІДТИП CHELICERATA – ХЕЛІЦЕРОВІ Наземні і водяні тварини, тіло яких складається

ПІДТИП CHELICERATA – ХЕЛІЦЕРОВІ Наземні і водяні тварини, тіло яких складається

із 2 тагм: головогрудей і черевця. На головогрудях розташовані 6 пар кінцівок. Перша пара кінцівок, яка розташована перед ротовим отвором, часто завершується клішнею і називається хеліцерами. Позаду ротового отвору є друга пара кінцівок – педипальпи (ногощупальця). Останні 4 пари кінцівок є ходильними ногами. Антени відсутні. У більшості на черевці кінцівки нерозвинені або видозмінені на виконання дихальної, статевої чи інших функцій. До підтипу належать класи: Merostomata – Меростомові Arachnida – Павукоподібні
Слайд 3

Слайд 4

Слайд 5

Клас Merostomata – Меростомові Підклас Xiphosura – Мечохвости Морські мілководні тварини.

Клас Merostomata – Меростомові Підклас Xiphosura – Мечохвости Морські мілководні тварини. Хвостова

голка, якою закінчується тіло, допомагає перевертатись, або закопуватися в пісок. У травній системі є шлунок з кутикулярними виростами і середня кишка з протоками печінки з фагоцитарною активністю. Видільна система – пара коксальних залоз, протоки яких відкриваються біля основи перших члеників ходильних кінцівок – кокс. Артеріальна сітка кровоносної системи сильно розгалужена. З неї лімфа виливається у міксоцель, через систему лакун (великих порожнин) надходить у зябра і повертається через перикардій та остії в серце.
Слайд 6

Нервова система типова. Органи дотику і смаку – щетинки і волосків.

Нервова система типова. Органи дотику і смаку – щетинки і волосків.

Органи зору – прості і фасеткові очі. Статева система роздільна. Самці менші від самок. Запліднення зовнішнє. Яйця відкладають у ямки в прибережній зоні, а самець поливає їх сім’яною рідиною. Розвиток без метаморфозу. Значення: вживають у їжу (Південно-Східна Азія), використовуються як добриво (Америка) та у якості тест-організмів на присутність бактерій. Їх гемолімфа згортається (аглютинує) у присутності бактерій, що дає змогу виявляти останніх при забрудненні медичного інструментарію, медикаментів та проводити діагностику деяких інфекційних захворювань.
Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Arachnida – Павукоподібні У більшості вільноживучі наземні тварини, які мають пахучі,

Arachnida – Павукоподібні У більшості вільноживучі наземні тварини, які мають пахучі,

павутинні та отруйні залози. Для них характерне позакишкове травлення, при якому харчові компоненти розщеплюються у тілі жертви, перетворюючись у напіврідку масу, придатну для всмоктування. Травна система: глотка переходить у стравохід із розширенням (смоктальний шлунок). У середньому відділі є печінка із порожнинним і фагоцитарним травленням. Задня кишка серед усіх членистоногих сильно вкорочена. Видільна система: мальпігієві судини – сліпо замкнені з одного кінця трубки, які відкриваються на межі середньої і задньої кишок, та коксальні залози.
Слайд 11

Органи дихання: легеневі мішки, трахеї або перші та другі одночасно. Легеневий

Органи дихання: легеневі мішки, трахеї або перші та другі одночасно. Легеневий

мішок – сукупність паралельних одна одній листоподібних пластинок, які впинаются всередину тіла. Трахеї – система трубок, що починаються дихальними отворами (стигмами або дихальцями), продовжуються у зв’язані перемичками поздовжні стовбури і розгалужуються до всіх органів. Кровоносна система: у деяких видів серце вкорочується, кількість остій і бічних артерій зменшується (павуки) або ж гемолімфа циркулює тільки в порожнині тіла (кліщі).
Слайд 12

Слайд 13

Нервова система характеризується концентрацією її компонентів. У скорпіонів нервова система типова.

Нервова система характеризується концентрацією її компонентів. У скорпіонів нервова система типова.

У павуків підглотковий ганглій і ганглії черевного ланцюжка зливаються. У кліщів усі ганглії зливаються в єдине гангліозне тіло – синганглій, розташоване навколо стравоходу. Органи чуття: органи зору (прості очі різної кількості у різних видів) та сенсили (волоски і щілини в кутикулі, які функціонують як механо- і хеморецептори). Статева система роздільна. Засім’янення сперматофорне або шляхом копуляції. Розвиток прямий. До павукоподібних відносяться скорпіони, псевдоскорпіони, сольпуги, косарики, павуки та кліщі.
Слайд 14

Слайд 15

ПІДТИП TRACHEATA – ТРАХЕЙНІ Переважно наземні тварини, що дихають за допомогою

ПІДТИП TRACHEATA – ТРАХЕЙНІ Переважно наземні тварини, що дихають за допомогою трахей.

На голові розташовані вусики, щелепи та очі. Тулуб гомономний у багатоніжок або складається з грудей і черевця у комах. Особливість травної системи – слинні залози і відсутність печінки (травної залози). Видільна система: мальпігієві судини, у деяких максилярні залози. Дихальна система трахеї. Статева система роздільна. Засім’янення сперматофорне або внутрішнє. Розвиток як правило з метаморфозом. До підтипу належать класи: Diplopoda – Двопарноногі; Chilopoda – Губоногі; Insecta – Комахи
Слайд 16

Слайд 17

Слайд 18

Diplopoda – Двопарноногі та Chilopoda – Губоногі Miriapoda – Багатоніжки Виключно

Diplopoda – Двопарноногі та Chilopoda – Губоногі Miriapoda – Багатоніжки Виключно наземні організми.

Травна система слинні залози у Diplopoda мезодермальні целомодукти; у Chilopoda – ектодермальні шкірні залози. Видільна система: мальпігієві судини, лімфатичні залози (нагромадження твердих продуктів) і жирове тіло (сукупність клітин у міксоцелі із загальною оболонкою). Органи дихання у Diplopoda всі тулубні сегменти містять незалежні один від одного парні пучки нерозгалужених трахей; у Chilopoda дихальця розташовані через сегмент, трахейна сітка розгалужена і об’єднана в межах одного сегмента.
Слайд 19

Нервова система типова. Органи чуття добре розвинені. Кровоносна система: серце відповідно

Нервова система типова. Органи чуття добре розвинені. Кровоносна система: серце відповідно

до сегментації, поділене на камери, що мають по 2 остії у Chilopoda, по 4 у Diplopoda. Від кожної камери відходять 2 бокові артерії. Аорта розгалужена на кільце, що огинає кишку і впадає у черевну артерію. Статева система роздільна. Вивідні протоки непарні, але перед відкриванням назовні роздвоюються (у Chilopoda знову об’єднуються). Розвиток: у більшості Chilopoda з яйця виходить молода особина із повним числом сегментів і кінцівок; у Diplopoda – з неповним числом тулубних сегментів, які доповнюються у процесі линяння.
Слайд 20