Місто Чернігів

Содержание

Слайд 2

ЧЕРНІГІВ Перша письмова згадка про Чернігів датується 860-м роком, тобто значно

ЧЕРНІГІВ

Перша письмова згадка про Чернігів датується 860-м роком, тобто значно раніше

за події описані у переказі. Дослідники схиляються до думки, що місто могло отримати назву від імені вождя місцевого племені або першого поселенця, якого звали Черніга або Чернега.
Слайд 3

Одна з найстаріших збережених монументальних кам'яних будов України, головна споруда Чернігівського


Одна з найстаріших збережених монументальних кам'яних будов України, головна споруда

Чернігівського князівства. Пам'ятник давньоруського зодчества. Зала храму є чи не найкращою в України для звучання голосу; акустичні характеристики зали — вражаючі і неперевершені. У 1035 році Мстислав Володимирович починає будівництво Спасо-Преображенського собору. Про його спорудження можна дізнатися з рядків літопису, що описує під 1036 роком смерть Мстислава. Адреса:м.Чернігів, вулиця Преображенська, 1А.

Спасо-Преображенський Собор

Слайд 4

П'ятницька церква Побудована в кінці XII — на початку XIII ст.

П'ятницька церква

Побудована в кінці XII — на початку XIII ст. на чернігівському посаді

біля Торгу на кошти купців; чотиристовпна, тринавна, триапсидна, однобанна, в основі плану — чотиристовпний хрестово-купольний храм, майже квадрат у перерізі. Названа на честь Святої Параскеви П'ятниці, котра була покровителькою торгівлі та купців. Адреса: м.Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 3.
Слайд 5

КАТЕРИНИНСЬКА ЦЕРКВА Православна церква в українському місті Чернігові, пам'ятник архітектури національного

КАТЕРИНИНСЬКА ЦЕРКВА

Православна церква в українському місті Чернігові, пам'ятник архітектури національного

значення. Яскравий зразок козацького бароко Лівобережжя.Зведена на кошти братів Семена і Якова Лизогубів, за заповітом їхнього батька Юхима Лизогуба. Церква побудована в пам'ять про героїзм їх діда Якова Лизогуба і козаків чернігівського полку, що виявлена ними при штурмі турецької фортеці Азов у 1696 році. Дата побудови 1715 рік. Адреса: Проспект Миру 6-а.
Слайд 6

ТРОЇЦЬКИЙ СОБОР Кафедральний собор Чернігівської єпархії Української Православної Церкви. Раніше входив

ТРОЇЦЬКИЙ СОБОР

Кафедральний собор Чернігівської єпархії Української Православної Церкви. Раніше входив до

Троїцько-Іллінського монастиря комплекс. Побудований у стилі українського барокко на кошти гетьмана України Івана Мазепи у 1695 році.Адреса: м. Чернігів, вул. Толстого, 92.
Слайд 7

ЄЛЕЦЬКИЙ УСПЕНСЬКИЙ МОНАСТИР Православний жіночий монастир Чернігівської єпархії Української православної церкви

ЄЛЕЦЬКИЙ УСПЕНСЬКИЙ МОНАСТИР

Православний жіночий монастир Чернігівської єпархії Української православної церкви (Московського

Патріархату), розташований в місті Чернігові. Історично був чоловічим монастирем; після відновлення (з 1992) — жіночий. Успенський собор будувався на рубежі ХІ та ХІІ століть (точна дата невідома) за зразком однойменного храму Печерського монастиря в Києві. Засновником монастиря вважається київський князь Святослав Ярославич. У 1069 в цьому монастирі жив «батько руського чернецтва» преподобний Антоній Печерський. В середині ХІІ століття на тому місці, де знайшли святу ікону, будується 25-метровий Успенський собор. Адреса: м. Чернігів, вул.Князя Чорного, 1.
Слайд 8

КУРГАН ЧОРНА МОГИЛА Існує легенда про те, що в цьому кургані

КУРГАН ЧОРНА МОГИЛА

Існує легенда про те, що в цьому кургані

похований князь Чорний, засновник міста. Під насипом виявлено залишки великого багаття, на якому спалювали трупи двох воїнів (за припущенням вчених в кургані поховані батько і син), а також, ймовірно, рабів і рабинь. Курган Давньої Русі, на думку деяких істориків варязького походження кінця Х століття у Чернігові. Місцевий переказ приписывало його князю Чорному, легендарному засновнику Чернігова. Досліджував у 1870 році чернігівський археолог Дмитро Самоквасов. Курган заввишки досягає 10 метрів, в окружності - 125 метрів. В давні часи був оточений глибоким ровом. Курган «Чорна могила» вперше задуеться в літописі в 1147 році. Адреса: м.Чернігів, Новозаводський район, по вулиці Князя Чорного біля перетину з вул. Тиха і площі, вулиць Ремісничої та Хлібопекарської.
Слайд 9

ЧЕРВОНИЙ МІСТ Цікаво, що міст був єдиним у місті через річку

ЧЕРВОНИЙ МІСТ

Цікаво, що міст був єдиним у місті через річку Стрижень.

Своє ім'я "Червоний" міст отримує за свій гарний вигляд. У 19 столітті міст був у розпорядженні Чернігівського повітового земства. За своє існування міст неодноразово перебудовувався, відомо що у 1914-16 роках замість дерев'яного мосту збудували бетонний. У 1919 році через міст пройшли війська під командуванням Н. Щорса. Бетонний міст побудований в 1914-1916, в 1964 реконструйований для тролейбусного руху: з двох сторін забили палі і добудували тротуари. Адреса: м.Чернігів, вул. Шевченка, 24.
Слайд 10

БУДИНОК АРХІЄПИСКОПА Споруджений у 1780 році в стилі класицизму на території

БУДИНОК АРХІЄПИСКОПА

Споруджений у 1780 році в стилі класицизму на території

чернігівського Дитинця, входив до складу колишнього Борисоглібського монастиря. У 1802-1804 рр. реконструйовано за проектом архітектора А. Карташевського: пандус і галерею з західного боку було розібрано, головним став східний фасад, на місці ганку побудований шестиколонний портик іонічного ордену, увінчаний трикутним фронтом. В результаті Пошкоджено Великої Вітчизняної війни, згодом бомбордирований в 1941 році. Відбудований у 1945-1950 рр. Зараз у будинку знаходиться Державний архів Чернігівської області. Адреса: м. Чернігів, вул. Мстиславська ,2.
Слайд 11

ПАМ'ЯТНИК ЛЕОНІДУ ГЛІБОВУ Пам'ятник на могилі українського поета, байкаря Леоніда Івановича

ПАМ'ЯТНИК ЛЕОНІДУ ГЛІБОВУ

Пам'ятник на могилі українського поета, байкаря Леоніда Івановича Глібова

(1827-1893). Пам'ятник встановлено в 1939р.
Адреса: м. Чернігів, вул. Толстого, 92е (Троїцько Іллінський монастир).
Слайд 12

Церква Михаїла і Федора Єдиний в Україні храм, освячений на честь

Церква Михаїла і Федора

Єдиний в Україні храм, освячений на честь

князя Чернігівського Михайла і його боярина Федора. Будівництво храму розпочалося у 1801 році поруч з будинком наказного гетьмана Павла Полуботка. Але, у зв'язку із фінансовою скрутою, спорудження церкви завершилося лише у 1806 році. Освячення храму Михайла і Федора відбулося у 1808 році. Відтоді церква кілька разів перебудовувалася і відповідно змінювала свій вигляд. Спочатку вона була споруджена у стилі класицизму з елементами бароко. У другій половині XIX ст. внаслідок реконструкції церква набула візантійського зовнішнього вигляду. У радянський період храм був зачинений. Будівлю повернуто церкві наприкінці ХХ ст. У 2008 р. ніжинський майстер О. Кошель створив для храму новий іконостас у золотаво-білих кольорах. Адреса:м. Чернігів, вулиця Гетьмана Полуботка, 40.
Слайд 13

МЕМОРІАЛ СЛАВИ Пам'ятник захисникам вітчизни є невід'ємною частиною меморіального комплексу, розташованого

МЕМОРІАЛ СЛАВИ

Пам'ятник захисникам вітчизни є невід'ємною частиною меморіального комплексу, розташованого

на Болдиній горі в Чернігові і створеного в знак пам'яті про всіх загиблих у роки Другої Світової Війни. Він широко відомий як Меморіал Слави і розташований на самому краю мису Болдиної Гори, тут же знаходиться могила Невідомого солдата. Включає: могилу невідомого солдата, обеліск і Вічний вогонь (встановлені в 1967 році), пам'ятник і 5 стел з барельєфами (1986 рік).
Архітектори А. Р. Меженний, А. М. Корнєєв, М. І. Трушков, М. В. Чернов; Скульптор Ю. А. Лохвин.Адреса:м.Чернігів, вул. Іллінська, 16.