Природні явища: дощ, туман, сніг, роса, град

Слайд 2

ДОЩ ДОЩ — РІДКІ ОПАДИ, ЩО ВИПАДАЮТЬ З ХМАР У ВИГЛЯДІ

ДОЩ

ДОЩ — РІДКІ ОПАДИ, ЩО ВИПАДАЮТЬ З ХМАР У ВИГЛЯДІ КРАПЕЛЬ ДІАМЕТРОМ ПОНАД 0,5 ММ
РІДКІ ОПАДИ З МЕНШИМ ДІАМЕТРОМ КРАПЕЛЬ

НАЗИВАЮТЬСЯ МРЯКОЮ. КРАПЛІ З ДІАМЕТРОМ ПОНАД 7 ММ, РОЗБИВАЮТЬСЯ ПРИ ВИПАДАННІ НА МЕНШІ КРАПЛІ. ІНТЕНСИВНІСТЬ ДОЩУ КОЛИВАЄТЬСЯ ВІД 0.25 ММ/ГОД (МЖА) ДО 100 ММ/ГОД (ЗЛИВА). ДОЩ СИЛОЮ 28 ММ/ГОД, ЩО ВИПАДАЄ НА ПЛОЩІ 1 ГА ДОСЯГАЄ ПОТУЖНОСТІ 7,5 КВТ.
Слайд 3

МЕХАНІЗМ УТВОРЕННЯ ДОЩ ВИПАДАЄ, ЯК ПРАВИЛО, ЗІ ЗМІШАНИХ ХМАР (ПЕРЕВАЖНО ШАРУВАТО-ДОЩОВИХ

МЕХАНІЗМ УТВОРЕННЯ

ДОЩ ВИПАДАЄ, ЯК ПРАВИЛО, ЗІ ЗМІШАНИХ ХМАР (ПЕРЕВАЖНО ШАРУВАТО-ДОЩОВИХ ТА ВИСОКОШАРУВАТИХ), ЩО

МІСТЯТЬ ЗА ТЕМПЕРАТУРИ НИЖЧЕ 0 °C ПЕРЕОХОЛОДЖЕНІ КРАПЛИНИ І ЛЬОДЯНІ КРИСТАЛИ. ПРУЖНІСТЬ НАСИЧЕННЯ ВОДЯНОЇ ПАРИ НАД КРАПЛЯМИ БІЛЬША, НІЖ НАД КРИЖАНИМИ КРИСТАЛАМИ ЗА ТІЄЇ Ж ТЕМПЕРАТУРИ, ТОМУ ХМАРА, НАВІТЬ НЕНАСИЧЕНА ВОДЯНОЮ ПАРОЮ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО КРАПЕЛЬ ВОДИ, БУДЕ ПЕРЕНАСИЧЕНА ПО ВІДНОШЕННЮ ДО КРИСТАЛІВ. ЦЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ЗРОСТАННЯ КРИСТАЛІВ ЗА ОДНОЧАСНОГО ВИПАРОВУВАННІЯ КРАПЕЛЬ. ЗБІЛЬШУЮЧИСЬ І ОБТЯЖУЮЧИСЬ, КРИСТАЛИ ВИПАДАЮТЬ З ХМАРИ, ПРИМОРОЖУЮЧИ ДО СЕБЕ ПРИ ЦЬОМУ ПЕРЕОХОЛОДЖЕНІ КРАПЛИНИ. ВХОДЯЧИ У НИЖНЮ ЧАСТИНУ ХМАРИ АБО В ШАРИ ПІД НЕЮ З ТЕМПЕРАТУРОЮ ПОНАД 0 °C ВОНИ ТАНУТЬ,, ПЕРЕТВОРЮЮЧИСЬ НА ДОЩОВІ КРАПЛИНИ. МЕНША РОЛЬ В УТВОРЕННІ ДОЩУ НАЛЕЖИТЬ ЗЛИТТЮ ХМАРНИХ КРАПЕЛЬ МІЖ СОБОЮ.

ДОЩ ВИПАДАЄ, ЯК ПРАВИЛО, ЗІ ЗМІШАНИХ ХМАР (ПЕРЕВАЖНО ШАРУВАТО-ДОЩОВИХ ТА ВИСОКОШАРУВАТИХ), ЩО МІСТЯТЬ ЗА ТЕМПЕРАТУРИ НИЖЧЕ 0 °C ПЕРЕОХОЛОДЖЕНІ КРАПЛИНИ І ЛЬОДЯНІ КРИСТАЛИ. ПРУЖНІСТЬ НАСИЧЕННЯ ВОДЯНОЇ ПАРИ НАД КРАПЛЯМИ БІЛЬША, НІЖ НАД КРИЖАНИМИ КРИСТАЛАМИ ЗА ТІЄЇ Ж ТЕМПЕРАТУРИ, ТОМУ ХМАРА, НАВІТЬ НЕНАСИЧЕНА ВОДЯНОЮ ПАРОЮ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО КРАПЕЛЬ ВОДИ, БУДЕ ПЕРЕНАСИЧЕНА ПО ВІДНОШЕННЮ ДО КРИСТАЛІВ. ЦЕ ПРИЗВОДИТЬ ДО ЗРОСТАННЯ КРИСТАЛІВ ЗА ОДНОЧАСНОГО ВИПАРОВУВАННІЯ КРАПЕЛЬ. ЗБІЛЬШУЮЧИСЬ І ОБТЯЖУЮЧИСЬ, КРИСТАЛИ ВИПАДАЮТЬ З ХМАРИ, ПРИМОРОЖУЮЧИ ДО СЕБЕ ПРИ ЦЬОМУ ПЕРЕОХОЛОДЖЕНІ КРАПЛИНИ. ВХОДЯЧИ У НИЖНЮ ЧАСТИНУ ХМАРИ АБО В ШАРИ ПІД НЕЮ З ТЕМПЕРАТУРОЮ ПОНАД 0 °C ВОНИ ТАНУТЬ,, ПЕРЕТВОРЮЮЧИСЬ НА ДОЩОВІ КРАПЛИНИ. МЕНША РОЛЬ В УТВОРЕННІ ДОЩУ НАЛЕЖИТЬ ЗЛИТТЮ ХМАРНИХ КРАПЕЛЬ МІЖ СОБОЮ.