Шегіртке мен құмырсқа

Содержание

Слайд 2

Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік, сөздік қорын дамытып, өздігінен жұмыс жасай білу

Оқушылардың ойлау қабілетін, тілдік,
сөздік қорын дамытып,
өздігінен жұмыс жасай білу

дағдысын қалыптастыру.

Сабақтың мақсаты:

І.Білімділік:

Оқушыларға мысалдағы негізгі ойды
түсіндіріп, жаңа білімді меңгерту, ойын
жүйелі айтуға үйрету.

ІІ.Дамытушылық:

Оқушыларды эстетикалық тәрбиеге баулу,
еңбекқорлыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.

ІІІ. Тәрбиелілік:

Слайд 3

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Слайд 4

Сабақтың көрнекілігі: Оқулық, интерактивті тақта, автор суреті, өмірбаяны

Сабақтың көрнекілігі:
Оқулық,
интерактивті тақта,
автор суреті,
өмірбаяны

Слайд 5

Сабақтың барысы: І. Қызығушылықты ояту 1.Жұмбақ суретті табу. Өзі қара, шекілдеп,

Сабақтың барысы:
І. Қызығушылықты ояту
1.Жұмбақ суретті табу.

Өзі қара, шекілдеп,
секіреді, селкілдеп.

Бірі құяды,
Бірі жұтады.

Қылдай

белі бүгілген,
Өзіненде жүгі үлкен.
Слайд 6

Жазушы- сатирик 1796 жылы, 2 ақпанда Мәскеуде туылған «Қасқыр мен қозы»

Жазушы-
сатирик

1796 жылы, 2 ақпанда

Мәскеуде туылған

«Қасқыр мен қозы»
мысалының
авторы


Ұлты орыс

1844 жылы, 21 қарашада
Санк-Петербург қаласында
дүниеден озған.

Аудармашы

Ақын-
жазушы

Жазушы-
сатирик

Слайд 7

1.Аудармашы, ақын А.Құнанбаев туралы . Хронологиялық кестемен жұмыс. Әндері бар 1845

1.Аудармашы, ақын А.Құнанбаев туралы .
Хронологиялық кестемен жұмыс.

Әндері бар

1845 жылы ,Шығыс

Қазақстан облысы, Шын аты
Абай ауданында ,Шыңғыс тауында туылған Ибраһим

1904 жылы дүниеден
өткен

Бірнеше өлең
жинақтары бар

Қара сөздері бар

Слайд 8

ІІ.Мағынаны тану. 1. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалын мәнерлеп оқу. 2. Сұрақтармен

ІІ.Мағынаны тану.
1. «Шегіртке мен құмырсқа» мысалын мәнерлеп оқу.
2. Сұрақтармен жұмыс.

-Мысал не туралы айтылған?
-Жаздыгүні шегірткенің жағдайы қандай болды,
-жаз мезгілін қалай өткізді?
-Ол құмырсқаға неге келді?
-Құмырсқа шегірткеге не деді?
-Шегіртке қандай сылтау айтты?
3. Өлеңді оқушыға оқыту.
4. Рөльге бөліп оқыту.(Шегіртке, құмырсқа, автор)
5. Мазмұнын толық бір оқушыға айтқызу.
Слайд 9

СЕРГІТУ СӘТІ Ұзын мұртты құмырсқа Келе жатты жұмысқа Допты қойдым алдына

СЕРГІТУ СӘТІ
Ұзын мұртты құмырсқа
Келе жатты жұмысқа
Допты қойдым алдына
Оң жағына қарады,


Сол жағына қарады
Тау екен деп ойлады.
Слайд 10

ІІІ.Ой толғаныс. І топ. Шегірткеге ассоциация әдісін құру.

ІІІ.Ой толғаныс.

І топ. Шегірткеге ассоциация әдісін құру.

Слайд 11

ІІ топ.«Шегіртке мен құмырсқаға» венн диаграмма әдісін құру Шегіртке Құмырсқа Ән

ІІ топ.«Шегіртке мен құмырсқаға»
венн диаграмма әдісін құру

Шегіртке

Құмырсқа

Ән салады

Шөппен
қоректенеді

Өсімдіктерге
зиянын
тигізеді

еңбекқор,
қызыл,

қара,
илеуі бар,
ұзын мұртты

Жәндік

Слайд 12

ІІІ топ.Құмырсқаға бес жолды өлең жазу. 1.Құмырсқа. 2.Кішкентай, қызыл. 3.Еңбектенеді,жүреді, қимылдайды

ІІІ топ.Құмырсқаға бес жолды
өлең жазу.
1.Құмырсқа.
2.Кішкентай, қызыл.
3.Еңбектенеді,жүреді, қимылдайды .....
4.Құмырсқа шегірткені

илеуіне кіргізбеді.
5.Жәндік.
Слайд 13

2. Абай атаның «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» мақалымен қорытындылау.

2. Абай атаның
«Еңбек етсең ерінбей,
тояды қарның тіленбей»
мақалымен

қорытындылау.
Слайд 14

V Бағалау. V Бағалау.

V Бағалау.

V Бағалау.

Слайд 15

VII Үйге тапсырма. Мысалды жаттау, суретін салу. VII Үйге тапсырма. Мысалды жаттау, суретін салу.

VII Үйге тапсырма.
Мысалды жаттау,
суретін салу.

VII Үйге тапсырма.
Мысалды жаттау,
суретін салу.