Географія українських і сумежних земель

Содержание

Слайд 2

Слайд 3

Зміст Короткий опис книжки « Географія Українських і сумежних земель» Значення

Зміст

Короткий опис книжки « Географія Українських і сумежних земель»
Значення лісу
Заліснення
Природні

й історичні впливи;
Лісові породи;
Розміщення лісів;Забезпечення людности лісом;
Заліснення за останніх 50 років;
Загосподарювання лісів
Розподіл лісів щодо власности;
Лісове господарство перед віійною;
Воєнні повоєнні часи;
5. Торгівля лісом
Надвишки й недобори лісових продуктів;
Довіз лісових продуктів;
Експорт лісів;
Слайд 4

1.Короткий опис книжки Географія українських і сумежних земель має за мету

1.Короткий опис книжки
Географія українських і сумежних земель має за мету виповнити

частинно одну з дошкульних прогалин у нашому українознавстві-подати географію наших етнографічних земель.
Досі,щоправда появилося декілька підручників географії,чи описів наших етнографічних земель. Але вони здебільша невеликі об’ємом і перестарілі,головно коли мати на увазі географію людини.
Наша “Географія” подає по змозі обширний матеріял,опертий на наукових підвалинах,але ж має бути рівночасно доступна й зрозуміла для широкого запалу;звідсіль її науково-популярний характер.
Для чисто наукової географії наших етнографічних земель ще не прийшов час.
Географія українських і сумежних земель поділяється на дві частини.Перший том це-загальна географія український і сумежних земель,другий-обійматиме опис поодиноких географічних країн української етнографічної території.
В 1-ому томі обговорюємо основні проблеми: природу,людність і господарку.
Книжка опрацьована спільними силами: половину цієї книжки написав редактор цього твору,багато розділів написали спеціялісти поодиноких відділів географії,чи споріднених наук. Редакцію твору переведено так,щоб ця географія,хоч написана багатьома людьми творила гармонійну і одностайну цілість.
При опрацьованні цього твору великий натиск покладено на ілюстративну сторінку. Сотні фотографій,карт мають за мету не лише урізноманітнити книжку,але,і це головне-ближче пояснити описані проблеми,а то й часто звернути увагу читача на деякі спеціяльні питання,в тексті з’ясовані лише загально.
Слайд 5

Значення лісу Значення лісу для сільського господарства. Ліс займає в нас

Значення лісу
Значення лісу для сільського господарства.
Ліс займає в нас усього 12

% усієї площі. Його значення для народного господарства далеко менше,ніж інших галузей господарства. А проте воно таки досить велике, головне в деяких частинах наших земель.
Ліс має великий вплив на підсоння,а через те й на сільське господарство. Ліси мають трохи більше атмосферних опадів,і опади ці не входять так швидко в землю,як у безлісних районах. Велике значення має ліс у піскуватих околицях,яких у нас доволі в північній поліській смузі та над ріками й морями. Коли знищити ліси,то вітер переносить піски далі й далі, засипає ними придатні для хлібороба грунти і поволі перетворює їх у пустинні. Там,де є ліс, цього не буває,бо він піски закріпляє на місці. Ліс впливає на більшу рівномірність температури: різниці поміж температурами зими й літа, дня й ночі ,тобто клімат лісів пригадує морське підсоння.
Слайд 6

Економічне значення лісів. Довгі віки ліс був чималим багатством первісної людини,давав

Економічне значення лісів.
Довгі віки ліс був чималим багатством первісної людини,давав деякі

продукти,потрібні для життя: садовину,коріння,дикий мед. У лісах ховалася звірина,на яку людина полювала,нарешті людина почала вживати деревини для домашнього вжитку. В тих часах людина не нищила лісів,брала лише те,що ліc їй добровільно віддавав.
Як давніше,так і тепер ліс дає ще такі прибутки: мисливство,ягоди,гриби,пасовиська.
Слід згадати про величезне значення лісу,як варстату праці,- він же дає працю сотням тисяч людей у різних порах року. В деяких лісових околицях,як на Поліссі,а ще більше у східних Карпатах,селяни з лісових робіт мають більше прибутків,ніж із сільського господарства.
Слайд 7

Заліснення Природні й історичні впливи На поширення лісів впливають, з одного

Заліснення
Природні й історичні впливи
На поширення лісів впливають, з одного боку, природні

умови, а з другого – потреби людини. Природні умови є причиною того, що ліси в нас є й були скупчені на півночі і в горах, а ввесь південь був цілком або майже обезліснений. Згодом людина змінила первісний рослинний краєвид згідно зі своїми потребами. А що ті райони які мали первісно найсильніше заліснення мають і найгірші умови для сільсько - господарського вжитку то вони досі найбільше залісненні хоч і тут уже бачимо велике обезлісненя. Найсильніші втрати в залісненні потерпіла лісостепова смуга яка має тепер ледве 11% лісу. Людина винищила тут ліс через добрі грунти для сільського господарства. Як бачимо, це обезлісненя йде далі й досі.
Слайд 8

Лісові породи Розподіл лісів за породами стане нам зрозумілий з розподілу

Лісові породи
Розподіл лісів за породами стане нам зрозумілий з розподілу про

рослинність наших земель. Коли взяти всі землі де живуть українці як щось ціле то ліси їх складаються в 59% з листкових порід а в 41% з хвойних. Серед лискових перше місце займає дуб27% бук становить 9% на інші породи припадає 23%. Серед хвойних аж 27% на всі 41% - дає сосна 6% смерека 8% припадає на інші види.
У степовій смузі справжніх лісів дуже мало. Є виключно листкові породи; більш 75% становить дуб.
В Карпатах на півд. Заході ліси складаються майже з самого бука а так у переважній частині – зі смереки з домішкою ялиці й бука. На Кавказі й у Криму росте головно дуб бук і граб.
Безперечно найцінішою породою наших лісів є дуб. Штучно залісніючий грунт людина радо поширює хвойні породи зокрема смереку бо вона найскоріше росте то й скоро дає прибуток.
Слайд 9

Розміщення лісів Як виглядає тепер стан заліснення на землях, де живуть

Розміщення лісів
Як виглядає тепер стан заліснення на землях, де живуть українці

видко з мапи.
В середньому заліснено 12% землі. Найсильніше заліснення має північна смуга де є погані грунти й відповідна вологість. Найбільш придатне для сільського господарства східне Полісся.
Середня смуга має ледве 11% лісу. Цей відсоток найбільший в галицько - волинській частині 19% яка має більше вогкости. В міру як посуватися на південь відсоток лісу зменшується ще сильніше і в степах лісів майже немає.
Найсильніше в нас заліснені гори. Ліс становить у Карпатах 49% у Кримських горах 53% а в західній частині Кавказу 58%.
Уся лісова площа становить у нас 12%, але площа насправді вкрита лісом, менша. І так, в УРСР загальна лісова площа займає 4.3 міл. Га, але насправді ліс укриває лише 3.1 міл. Га, себто відсоток лісу дає насправді не 12, а ледве 9%.
Слайд 10

Забезпечення людности лісом Забезпечення якоїсь країни лісом можна крашще пізнати, коли

Забезпечення людности лісом
Забезпечення якоїсь країни лісом можна крашще пізнати, коли порівняти

лісову площу з кількістю населення, себто скільки га лісів припадає на одну людину.
Ясна річ, що ця забезпека залежить не лише від відсотка заліснення, але й від густоти людности.
І тут ми займаємо одне з останніх місць в. На всіх землях де живе український народ, припадає на 100 мешканців у середньому 20 га лісу.
Приймають, що для забезпеки населення власним лісом треба, щоб на 100 мешканців припадало яких 30-40 га лісу.
Слайд 11

Зміни заліснення за останні 50 років. У країнах з високо розвинутим

Зміни заліснення за останні 50 років.
У країнах з високо розвинутим господарством

уже віддавна існує охорона лісів, і площа лісів не то, що не зменшується, а, навпаки, збільшується, бо там заліснюють невжитки: піски, балки, круті схили.
З цієї мапи видно що в останніх 50 роках у нас йшло далі нищення лісів. Чи в степовій частині дійсно збільшився відсоток лісу, це ще не зовсім певне, бо статистика не дуже й докладна, і хоч би видно так і було, то відсоток заліснення був би мінімальний у абсолютних числах, бо лісів у степах майже нема.
Як бачимо, вилісненя України йде раз – у – раз уперед, зокрема в останніх 20 роках. Найбільше змін виявляє площа, покрита дійсно лісом, себто дійсно лісопродуктивна, а не номінально лісова. Вона зменшилася за останніх 50 років аж на 32%: в середньому заліснення річно перед війною зменшувалося на 0.7%. За війни ( 1914-1923) на 2.2%. А по війні на 0,9%, себто йшло ще скорше, ніж перед війною.
Слайд 12

Загосподарювання лісів Розподіл лісів щодо власности. Ліс може загосподарювати як слід

Загосподарювання лісів
Розподіл лісів щодо власности.
Ліс може загосподарювати як слід лише велика

власність або селянські спілки; дрібний власник перетворює свій ліс на інші вжитки, а часто й на невжиткову площу. Тим то в усіх країнах велика частина лісів є в руках великої посілости.
Перед першою війною в Україні до сельн належало лише 95 загальної площі лісів, 19% - до держави, а 69% - до дідичів. За ревулюції українська влада провела націоналізацією лісів, але ж дрібні ліси залишила селянам. Подібні реформи зробила й радянська влада.
На українських землях у руках селян було перед теперішньою війною тільки 6% лісів, у руках держави – 21,5%, велика посілість мала – 65%, 4% лісів – це спільні грунти, а 3,5% - прилюдні.
На Закарпатті ліси – головно в руках держави, менше – приватної великої посілости, на Буковині ліси переважно належали до православного релігійного фонду.
Слайд 13

Лісове господарство перед війною. Загосподарювання лісів у нас слабе. Охорону лісів

Лісове господарство перед війною.
Загосподарювання лісів у нас слабе. Охорону лісів введено

в Росії щойно з кінцем XIX ст., а для українських лісів це було вже надто пізно, бо до того часу їх здебільша вже встигли винищити.
А проте в останніх часах лісництво на Наддніпрянщині піднеслося і стояло досить високо. Нищення лісів припинено, почато заліснювати зруби й розводити на степах ліси способом, якого не знає зах. Європа, і видатність лісів почала зростати.В порівнянні з іншими частинами Росії наше лісництво стояло дуже високо. І з погляду лісової культури українські землі стояли далеко краще від Московщини. Куди вище стояла до першої війни культура лісів і в Галичині.
Слайд 14

Воєнні і повоєнні часи. Перша війна й революція знищила плянове лісове

Воєнні і повоєнні часи.
Перша війна й революція знищила плянове лісове господарство.

За війни рубали надмірно для військових цілей ліси у прифронтовій смузі, а попит на паливо через труднощі привозу вугілля сильно збільшився.
Радянська влада не зуміла припинити виліснювання – ліси далі вирубувано. У.буток лісів сильніший від приросту. Причиною цього сумного явища є погана організація, надмірне використання лісів для цілей нової промисловости та велика вартість наших деривостанів, у першій мірі дубових.
Вартість лісів оцінюють і за його приростом. Річний приріст наших лісів із 1 га дає в УРСР в середньому 2 м кубічних. Там. Де є стара лісова культура, як у Галичині, цей приріст є 3.3 м кубічних з 1 га, на Волині, Підляшші, Поліссі лише 1.9. Є велика різниця у прирості деревної маси, і вона залежить від власницьких відносин. І так, у Галичині 1 га в державних лісах дає 3.9 м кубічних деревної маси, в лісах дідичів – 3.6, у селянських лише 2.1. Для Волині, Підляшшя, Полісся маємо такі числа:2.4, 1.8 і 1.3.
Середній річний приріст дерева із 1 га для всіх земель, де живуть українці, дає 2.3 м кубічних, себто він майже вдвоє нижчий від приросту в Німеччині, де він виявляє 4. Одначе, коли б якість наших лісів, і тим самим і приріст деревної маси, піднесено в нас до висоти Німеччини, то навіть і тоді не можна б задовольнити наші потреби.
Слайд 15

Торгівля лісом Надвишки й недобори лісових продуктів. Географічне розміщення надвишок і

Торгівля лісом
Надвишки й недобори лісових продуктів.
Географічне розміщення надвишок і недобір лісових

продуктів на підставі статистики перевозів бачимо з мапи. Околицею сильних надвишок є Полісся, Карпати й Кавказ, всі інші околиці мають дефіцит, який збільшується в міру того, як посуватися на південь і на схід, бо в тому напрямку збільшується виліснюваня.
Сильну надвишку дерев мають Галичина, Волинь, Полісся, Підляшшя. Дерево є головним багатством і найважливішим продуктом експорту Закарпаття. І українські землі в Румунії мають великі надвишки дерева. Цю зовсім відмінну картину щодо забезпеки деревом видко з таких чисел: на 100 мешканців припадало на україн. Етн. Землях у СРСР 16 га лісу, в Румунії 25, на Закарпатті аж 105.
Слайд 16

Довіз лісових продуктів. З наведених причин довожено лісові продукти лише на

Довіз лісових продуктів.
З наведених причин довожено лісові продукти лише на українські

землі СРСР.
Лісові продукти імпортують переважно залізницею, менше ріками.
З Білоруси йде дерево на Україну Дніпром і його притоками, головно Прип’яттю, Сожжю і Десною: йде головно сплавами й доходить до Києва, Дніпопетровського, а дрібна частина йде далі аж до Херсону.
Слайд 17

Експорт лісу. Наші землі є головно країною імпорту дерева, а проте

Експорт лісу.
Наші землі є головно країною імпорту дерева, а проте вони

водночас і експортують його за свої межі.
Вивіз поліського дерева йшов уже від XV ст. і аж до війни головно водяними шляхами до Висли, Німану й до Німеччини. Другий напрям експорту йшов до середземноморських країв. Вивозили соснове дерево в необробленій формі, хоч його поблизькі українські землі потребували. Зате вивіз дубового дерева мав глибші підстави, крім тимчасових кон’юнктур. У нас дубового дерева розмірно багато – безлісні ж наші землі потребують дешевшого, м’якого дерева на паливо, під будову й до копалень, тим то й маємо навіть надвишку дуба.
Наші землі залишаються назавжди землями імпорту лісових продуктів. Навіть, якби річний приріст лісів з 1 га збільшився вдвоє, потрібний буде імпорт із огляду на безнастанний зріст консумції, через сильний приріст людности і розвиток промисловости. Та самобезпеку власними лісовими продуктами можна буде піднести заліснення невжитків і піднесенням лісового господарства.