Kristi Klaamann. KOV liidud

Слайд 2

Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele on kohalikel omavalitsustel õigus teha koostööd

Vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele on kohalikel omavalitsustel õigus teha koostööd

ühiste huvide väljendamiseks ning ühiste ülesannete täitmiseks. Ühistegevuse vormideks võib olla mõne teenuse pakkumine, mitmesuguste omavalitsusüksuste liitude moodustamine, aga ka teistelt kohalikelt omavalitsustelt teenuste ostmine ja teistele teenuste müümine.
Kohalike omavalitsuste koostöö on laialt levinud mitmete avalike teenuste osutamisel nagu kommunaalteenused, teenused haridus-, sotsiaalhoolekande- ning tervishoiusfääris. Nimetatud valdkondades ostavad need omavalitsusüksused, kellel puuduvad vastavad institutsioonid (gümnaasium, haigla, hoolekodu vm), tavaliselt lepingu alusel teenust teistelt omavalitsusüksustelt. Lisaks teevad kohalikud omavalitsused koostööd planeeringute koostamisel, õpilastranspordi rahastamisel ja ühisürituste korraldamisel. Koostöövormideks on ühiste äriühingute ja sihtasutuste asutamine või ühiste spetsialistide värbamine.
Слайд 3

Üks olulisemaid kohalike omavalitsuste ühistöö vorme on omavalitsusliidud. Omavalitsusliidud töötavad Kohaliku

Üks olulisemaid kohalike omavalitsuste ühistöö vorme on omavalitsusliidud. Omavalitsusliidud töötavad Kohaliku

omavalitsuse üksuste liitude seaduse alusel. Eestis on 2 üleriigilist ja 15 maakondlikku omavalitsusliitu. Liit esindab sellesse kuuluvaid KOV üksusi kui tervikut suhetes riigiorganite, teiste isikute ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. Omavalitsusüksuse kuulumine omavalitsusliitu ei ole kohustuslik.
Слайд 4

Üleriigilised kohaliku omavalitsuse üksuste liidud on 1920. aastal asutatud Eesti Linnade

Üleriigilised kohaliku omavalitsuse üksuste liidud on 1920. aastal asutatud Eesti Linnade

Liit ning 1921. aastal asutatud Eesti Maaomavalitsuste Liit. Üleriigiliste omavalitsusliitude eesmärgiks on:
liikmeks olevate kohalike omavalitsuste ühishuvide esindamine ja kaitsmine;
kohaliku omavalitsuse üldisele arengule kaasaaitamine;
kohalikku omavalitsust puudutavas seadusloomeprotsessis osalemine;
liikmeks olevate omavalitsusüksuste vahelise koostöö edendamine ja korraldamine;
liikmetele seadusega ettenähtud ülesannete paremaks täitmiseks võimaluste loomine.
Alates 1994. aastast tegutseb üleriigiliste omavalitsusliitude katuseorganisatsioonina Omavalitsusliitude Koostöökogu, mis osaleb ühe osapoolena ministeeriumide vahelise komisjoniga peetavatel eelarveläbirääkimistel .
Слайд 5

LINNADE LIIT Linnade Liit on üleriigiline omavalitsusliit, mille liikmeteks on 2010.

LINNADE LIIT

Linnade Liit on üleriigiline omavalitsusliit, mille liikmeteks on 2010. aasta

seisuga 31 Eesti linna, lisaks 15 valda ja 1 alev, mis hõlmab kokku 919 472 elanikku (Rahvastikuregister 01.01.2010), s.t 67% Eesti elanikkonnast. Liit on tegutsenud vahepealse katkestusega 1920. aastast alates ning taastas oma tegevuse 1990. aastal. 2010. aastal tähistas liit oma 90. aastapäeva.
Слайд 6

Eesti Linnade Liidu (ELL) kõrgeim organ on Linnade Päev (liidu liikmete

Eesti Linnade Liidu (ELL) kõrgeim organ on Linnade Päev (liidu liikmete

esindajate üldkoosolek), mille kutsub kokku liidu 7-liikmeline juhatus vähemalt kord kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste vahelisel perioodil.
Linnade Päeva toimumiste vahelisel perioodil täidab Linnade Päeva ülesandeid liidu kõiki liikmeid esindav volikogu. Liidu volikogu pädevuses on liidu tegevussuundade elluviimise ja põhikirjaliste eesmärkide saavutamise korraldamine, aasta tegevuskava kinnitamine, omavalitsuspoliitiliste küsimuste otsustamine ja liidu tegevuse muude küsimuste otsustamine. Liidu volikogu töövorm on koosolek. Liidu volikogu koosoleku kutsub kokku juhatus vähemalt kord kvartalis. Liidu volikogu koosolekut juhatab juhatuse esimees või tema äraolekul üks aseesimeestest.
Слайд 7

Liitu juhib ja esindab juhatus, milles on 7 liiget. Juhatuse valib

Liitu juhib ja esindab juhatus, milles on 7 liiget. Juhatuse valib

liidu volikogu oma liikmete hulgast. Juhatuse pädevuses on liidu volikogus ja Linnade Päeval arutatavate küsimuste ettevalmistamine, õigusaktide eelnõude kooskõlastamise korraldamine, avalikkuse informeerimine liidu tegevusest ja teised põhikirjalised ülesanded. Juhatuse koosolekud toimuvad vastavalt vajadusele, kuid mitte harvemini kui 2 korda kvartalis.
Слайд 8

Linnade Liit on valitsusega läbirääkimisi pidava Omavalitsusliitude Koostöökogu liige. Liit tegutseb

Linnade Liit on valitsusega läbirääkimisi pidava Omavalitsusliitude Koostöökogu liige. Liit tegutseb

kohaliku omavalitsuse üksuste liitude seaduse alusel ning on sisuliselt eriõigustega mittetulundusühing.
Слайд 9

MAAOMAVALITSUSTE LIIT 1. Eesti Maaomavalitsuste Liit (edaspidi: liit) on kohaliku omavalitsuse

MAAOMAVALITSUSTE LIIT

1. Eesti Maaomavalitsuste Liit (edaspidi: liit) on kohaliku omavalitsuse üksuste

vabatahtlik üleriigiline liit, mille eesmärk on ühistegevuse kaudu kohaliku omavalitsuse üldisele arengule kaasaaitamine, oma liikmete esindamine ja nende ühiste huvide kaitsmine, samuti liikmete koostöö edendamine ja liikmetele seadusega ettenähtud ülesannete paremaks täitmiseks võimaluste loomine. 2. Liit on asutatud 20. novembril 1921.a.
Слайд 10

Liidu ülesanneteks on: 1. Koondada kohaliku omavalitsuse üksusi nende ühiste huvide

Liidu ülesanneteks on: 1. Koondada kohaliku omavalitsuse üksusi nende ühiste huvide ja

õiguste väljendamiseks, esindamiseks ja kaitsmiseks. 2. Kaasa aidata omavalitsusliku haldussüsteemi arendamisele ja tugevdamisele demokraatia ning võimu detsentraliseerimise põhimõtete alusel lähtudes elanike õigustatud vajadustest ja huvidest ning arvestades kohaliku omavalitsuse üksuste arengu iseärasusi. 3. Korraldada ja edendada kohaliku omavalitsuse üksuste ja maakondlike omavalitsusliitude vahelist koostööd ja ühistegevust. 4. Esindada liitu kuuluvaid kohaliku omavalitsuse üksusi kui tervikut suhetes riigiorganite, teiste isikute ja rahvusvaheliste organisatsioonidega. 5. Teha koostööd teiste kohaliku omavalitsuse üksuste liitude ja ühendustega. 6. Pöörduda oma liikmete ühiste huvide kaitsmiseks kaebusega halduskohtusse. 7. Täita vastavalt seadusele muid ülesandeid.