Повернення кримських татар на історичну батьківщину

Содержание

Слайд 2

Початок боротьби у депортації Режим спецпоселень для татар проіснував до епохи

Початок боротьби у депортації

Режим спецпоселень для татар проіснував до епохи хрущовської

десталінізації - другої половини 1950-х. Тоді радянський уряд пом’якшив для них умови життя, але не зняв обвинувачення в державній зраді.
Протягом 1950-х і 1960-х років татари боролися за своє право повернутися на історичну батьківщину, в тому числі за допомогою демонстрацій в узбецьких містах. У 1968 році приводом однієї з таких акцій став день народження Леніна. Влада відповіла силою і розігнала мітинг.
Поступово кримським татарам вдалося домогтися розширення своїх прав, однак неформальна, але від цього не менш сувора заборона на їхнє повернення до Криму, діяла аж до 1989 року.
Слайд 3

Дії влади Активізація кримськотатарського національного руху за повернення кримських татар на

Дії влади

Активізація кримськотатарського національного руху за повернення кримських татар на територію

Криму мала місце ще в 1964–1969 рр., коли було організовано постійне представництво в Москві, розроблено ідеологію сприйняття травневих подій 1944 р., як цілеспрямованого «геноциду», а не прикрої помилки. Було навіть досягнуто ухвали Указу Президії Верховної Ради СРСР «Про громадян татарської національності, які проживали в Криму» від 5 вересня 1967 р., якою знімалось «тавро» народу-зрадника, а також постанови «Про відновлення права кримських татар та членів їх сімей проживати на всій території СРСР»
Слайд 4

Слайд 5

Основні періоди повернення І період (до 1 січня 1989 р.) –

Основні періоди повернення

І період (до 1 січня 1989 р.) – приховане

повернення без державної підтримки, часом всупереч законодавству, з активізацією повернення та громадської активності, починаючи від 1987 р.
ІІ період (1989–1991 рр.) – масове неорганізоване повернення в період розпаду СРСР з характерними ознаками високого рівня громадської активності: захоплення земельних ділянок, масові акції протесту, сутички з правоохоронцями, місцевими жителями тощо
ІІІ період (від 1992 р.) – спад репатріації з характерними ознаками міждержавної міграції: перетин державних кордонів, набуття громадянства, валютно-фінансова криза доби становлення національних економік та ін., з втратою масовості в 1994 р.
Слайд 6

Слайд 7

Чисельність повернення кримських татар до Криму

Чисельність повернення кримських татар до Криму

Слайд 8

Динаміка чисельності кримськотатарського населення в Криму (на початок року)

Динаміка чисельності кримськотатарського населення в Криму (на початок року)

Слайд 9

Слайд 10

Чи справді деякі татари підтримували нацистів? За різними джерелами, в антирадянських

Чи справді деякі татари підтримували нацистів?

За різними джерелами, в антирадянських бойових

загонах, сформованих німецькою владою, служили від 9 000 до 20 000 кримських татар, пише історик Дж. Отто Пол. Деякі з них прагнули захистити свої села від радянських партизанів, які, за свідченням самих татар, часто переслідували їх за національною ознакою.
Інші татари долучилися до німецьких загонів через те, що потрапили в полон до нацистів і хотіли полегшити нелюдські умови перебування в таборах для військовополонених у Сімферополі і Миколаєві.
Водночас 15% дорослого чоловічого кримськотатарського населення воювали на боці Червоної армії. Під час депортації їх демобілізували і відправили в трудові табори Сибіру й Уралу.
У травні 1944-го більшість із тих, хто служив у німецьких загонах, відступили до Німеччини. Під депортацію підпали переважно їхні жінки й діти, що лишилися на півострові.
Слайд 11

Роль України у поверненні За період 1992–1994 рр. уряд України, як

Роль України у поверненні

За період 1992–1994 рр. уряд України, як незалежної

держави, прийняв низку постанов і розпоряджень, пов’язаних з організацією повернення та облаштуванням репатріантів. Це, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України «Про створення фонду депортованих народів Криму» від 14 березня 1992 р. та «Про затвердження положення про республіканську комісію у справах депортованих народів Криму» від 24 березня 1992 р., діяльність якої полягає в реалізації комплексу заходів щодо організованого повернення депортованих народів Криму та забезпеченні їхніх потреб після повернення
Слайд 12

Після повернення Повернення до Криму корінного населення було складним і супроводжувалося

Після повернення

Повернення до Криму корінного населення було складним і супроводжувалося земельними

конфліктами з місцевими жителями, які встигли освоїтися на новій землі. Великих протистоянь все ж вдалося уникнути.
Слайд 13

Джерела https://uk.wikipedia.org/ http://www.kymu.edu.ua http://www.bbc.com

Джерела

https://uk.wikipedia.org/
http://www.kymu.edu.ua
http://www.bbc.com