Історія створення роману Майстер і Маргарита

Содержание

Слайд 2

Михайло Булгаков; Історія створення роману; Жанр, тема, проблематика, конфлікт та ідея

Михайло Булгаков;
Історія створення роману;
Жанр, тема, проблематика, конфлікт та ідея твору;
Композиція твору;
Система

образів;
Біблійні мотиви в романі.

План:

Слайд 3

Михайло Булгаков - незвичайне явище у світовій літературі. Він розкрив у

Михайло Булгаков - незвичайне явище у світовій літературі. Він розкрив

у своїй творчості найважливіші проблеми XX століття і передрік розвиток суспільства на майбутнє. Тепер, коли ми прагнемо осмислити своє минуле і теперішнє, Булгаков може дати відповіді на найскладніші питання нашої епохи.

Михайло Булгаков (1891 – 1940)

Слайд 4

Булгаков працював над романом протягом 1928-1940 років. Відомі шість редакцій твору.

Булгаков працював над романом протягом 1928-1940 років. Відомі шість редакцій

твору. Спершу автор хотів написати «роман о дьяволе» — сатиричну фантасмагорію із вставною новелою про Христа і Пілата. Варіанти назв роману були такі: "Черный маг», «Копыто инженера», «Жонглер с копытом», «Сын В(...)», «Гастроль (Воланда)», «Инженер с копытом», «Князь тьмы» та ін. У 1931-1932 роках у роман увійшли образи Майстра і Маргарити, а в 1937-1938 роках з'являється остаточна назва «Майстер і Маргарита».

Історія створення роману «Майстер і Маргарита»

Слайд 5

1)Пошук істини неможливий без терпіння, мужності, любові. Заради любові і віри

1)Пошук істини неможливий без терпіння, мужності, любові. Заради любові і

віри Маргарита переборює страх і перемагає обставини.
2)Хід історії не змінює людську природу: Іуди і Алоїзії існують в усі часи.
3)Письменницький обов’язок – повернути людству віру в високі ідеали, відновити справедливість всупереч обставинам життя.
Слайд 6

«Майстер і Маргарита» — це «роман у романі». Розділи про життя

«Майстер і Маргарита» — це «роман у романі». Розділи про

життя Москви 1930-х років межують з розповідями на біблійні теми (роман, який пише майстер, інтерпретує відому історію зіткнення Ісуса і Понтія Пілата, а також жертовної загибелі Христа), Це дає можливість письменникові говорити про сучасність із позиції вічності і водночас нагадати про втрачені християнські заповіді.

Композиція твору.

Слайд 7

Ще одна особливість композиції роману — принцип контрапункту, тобто поєднання різних,

Ще одна особливість композиції роману — принцип контрапункту, тобто поєднання

різних, відносно незалежних, сюжетних ліній, які розвиваються з різною швидкістю. Це зумовлює певний поліфонізм твору, його узагальнюючий характер.
Слайд 8

Слід відзначити, що в побудові роману відчуваються позиції Г.С. Сковороди. У

Слід відзначити, що в побудові роману відчуваються позиції Г.С. Сковороди.

У трак­таті українського філософа XVIII ст. «Потоп зміїн» викладено концепцію про існування трьох світів: земного, космічного і біблійного, кожний з яких має дві сторони —зовнішню (ту, що всі бачать) і внутрішню (невидиму). Це не просто витвір фантазії митця. Змальовуючи різні світи, Булгаков наголошує на загальному розриві між ними. Люди живуть на Землі і не думають про Бога, про Всесвіт. Злободенні проблеми відтиснули на другий план вічні цінності. А це означає, що світ утратив свою духовну ціль і летить у прірву. Роман «Майстер і Маргарита» Булгаков писав як попередження людству про порушення законів буття.
Характерною рисою композиції
є також те, що епічна оповідь
поєднується з ліричними відступами,
у яких виявляється авторська
позиція.
Слайд 9

У Булгакова земний світ уособлюють персонажі з московського життя 30-х років:

У Булгакова земний світ уособлюють персонажі з московського життя 30-х

років: Голова МАССОЛІТу Михайло Олександрович Берліоз, директор Вар’єте Степан Ліходєєв, фінансовий директор Вар’єте Римський, адміністратор Варенуха, Ласточкін та ін.

Система образів

Слайд 10

До космічного світу належать: професор чорної магії Воланд і його почет

До космічного світу належать: професор чорної магії Воланд і його

почет - Азазелло, Коров‘єв-Фагот, кіт Бегемот, Абадонна, Гелла. Біблійний світ показаний в історіях про бродячого філософа Ієшуа Га-Ноцрі, прокуратора Іудеї Понтія Пілата, Левія Матвія, Іуди, Низу та ін.
Слайд 11

Одна з найбільших таємниць роману — біблійний сюжет, який розгортається в

Одна з найбільших таємниць роману — біблійний сюжет, який розгортається

в уяві майстра. Що це? Євангеліє від Булгакова? На наш погляд, не слід говорити про ство­рення письменником нового п'ятого Євангелія. Булгаков не претендував стати євангелістом нового часу. Інша річ, що письменник своєрідно інтерпретує євангельські мотиви й образи.
На основі сюжету роману «Майстер і Маргарита» можна зробити висновок, що Булгаков розвиває головні ідеї Євангелія від Луки, у якому Христос змальовується як Син Людський. Але Ієшуа в романі вже не Христос і навіть не його літературна інтерпретація. Ієшуа - це людина, як усі, й водночас незвичайна.

Біблійні мотиви в романі

Слайд 12

Письменник максимально приземлює біблійний сюжет. Ієшуа - людина, зіткнувся в ідейному

Письменник максимально приземлює біблійний сюжет. Ієшуа - людина, зіткнувся в

ідейному діалозі з Понтієм Пілатом, який зображується не як могутній прокуратор, а теж як звичайна людина, котру знесилює головний біль. У Біблії Понтій Пілат не мучиться сумнівами і докорами совісті, а булгаковський герой постійно балансує між добром і злом і, наказавши вбити Ієшуа, потім буде
страждати, аж поки майстер
не простить його. Іуда,
зрадивши Ієшуа, - також уже
не біблійний Іуда, підлий
зрадник, а закоханий чоловік,
готовий на все заради жінки.
Слайд 13

Ієшуа Га-Ноцрі не проголошує в романі полум'яних промов про спасіння людства

Ієшуа Га-Ноцрі не проголошує в романі полум'яних промов про спасіння

людства і Царство Боже. Його істина проста: всі люди добрі, і треба все зробити, щоб допомогти людині виявити свою добру природу, бо тільки добро може змінити світ. Усі, хто зустрічається з Ієшуа, внутрішньо перетворюються. Жорстокий збирач податків, наслухавшись добрих слів Ієшуа, кинув гроші на дорогу і пішов за ним. Співчуття Ієшуа лікує головний біль Понтія Пілата.
Але воля Ієшуа Га-Ноцрі і його прагнення до правди і добра виявляються злочином з погляду єршалаїмських законів, тому що там неможливо вірити у що-небудь інше, крім кесаря. Всяка інша віра, навіть віра в добро, підриває державний устрій, заснований на владі і насильстві. У цьому плані єршалаїмський світ роману «Майстер і Маргарита» - це своєрідна модель тоталітарної держави, яка знищує людину і людські істини. Булгаков змальовує насильство у широкому історико-філософському контексті, він доводить, що зло є зло, яких би форм воно не набувало, і доля людини буде трагічною, допоки людство не усвідомить цінності окремої особистості і не повернеться до духовних ідеалів.