Ян Жижка (Чехія)

Слайд 2

НАРОДЖЕННЯ Ян Жижка народився в 1360 році (більш точна дата не

НАРОДЖЕННЯ

Ян Жижка народився в 1360 році (більш точна дата не відома)

в місті Троцнов Південної Чехії, в збіднілій дворянській сім'ї. Про більшої частини життя Яна відомостей практично не збереглося. У 1410 році він у складі чеських добровольців воював проти хрестоносців і відзначився в Грюнвальдській битві (де позбувся лівого ока), потім брав участь у походах угорців проти турків і у війні англійців проти французів.
Слайд 3

СФЕРА До початку гуситських воєн в Чехії Жижка вже володів великим

СФЕРА

До початку гуситських воєн в Чехії Жижка вже володів великим бойовим

досвідом, встигнувши багато повоювати за межами країни. Він прилучився до партії гуситів, ставши найближчим сподвижником Яна Гуса. У міру наростання боротьби Жижка став одним з найвпливовіших військових діячів гуситів (згодом — таборитів). Після утворення в 1420 році військового табору Табір, він став одним з чотирьох його гетьманів, а фактично їх головним полководцем і почав організовану боротьбу чеського народу проти хрестоносців (1419-1434). .
Слайд 4

ЯН ЖИЖКА

ЯН ЖИЖКА

Слайд 5

СФЕРА Першою крупною перемогою війська таборитів під командуванням Жижки був бій

СФЕРА

Першою крупною перемогою війська таборитів під командуванням Жижки був бій у

Судомержа в березні 1420 року. У цьому бою таборити вперше застосували польове укріплення з возів, яке стало для кінних лицарів нездоланною перешкодою. Цей тактичний прийом Жижка і інші гетьмани успішно застосовували в ході всіх Гуситських воєн. У тому ж році військо Яна здобуло ще одну значну перемогу при обороні виткових Гори, коли вирішувалося результат битви за Прагу. Ця перемога чеських воїнів над переважаючими силами хрестоносців прославила військового вождя таборитів і продемонструвала його полководницькі здібності.
Слайд 6

СФЕРА У грудні 1420 Жижка став першим гетьманом таборитів. Усі наступні

СФЕРА

У грудні 1420 Жижка став першим гетьманом таборитів. Усі наступні роки

Ян безперервно воює, причому не тільки з королівським військом і хрестоносцями, але і з супротивниками в рядах самого гуситського табору. Жижка вмів бути безжальним: він стратив і спалював десятки людей. Поступово в руках гетьмана зосереджувалася все більша влада. Слава Жижки була така, що часом, противник вважав за краще навіть не вступати з ним в бій.
Слайд 7

СФЕРА Влітку 1421 при облозі замку Рабі Жижка був поранений і

СФЕРА

Влітку 1421 при облозі замку Рабі Жижка був поранений і втратив

свій другий очей. Хоча він остаточно осліп, але залишився на чолі армії і продовжував відбивати вторгнення лицарських загонів у країну. Але сили потроху залишали сліпого полководця. Його останнім переможним боєм стала Малешовска битва у червні 1424. За час свого гетьманства Жижка створив постійно діючу армію — добре організовану і навчену, відрізнялася залізною дисципліною. Поряд з піхотою і кавалерією, в його військах з'явилися Повозочний і Пушкарський роду військ. Жижка розробив перший у Західній Європі військовий статут, який чітко визначав правила поведінки воїнів у бою, в поході і на відпочинку. Армія гуситів була привчена воювати і вдень, і вночі, і в будь-яку погоду.
Слайд 8

ЯН ЖИЖКА

ЯН ЖИЖКА

Слайд 9

СФЕРА Він став одним з авторів військової тактики таборитів. Саме Жижка

СФЕРА

Він став одним з авторів військової тактики таборитів. Саме Жижка придумав

використовувати вагенбург — скріплені ланцюгами вози в якості оборонного укріплення і захоплення плацдарму для подальших атак. Також він уміло застосовував бойову техніку, зокрема ввів легені гармати на возах.
Слайд 10

СМЕРТЬ Помер Ян Жижка 11 жовтня 1424 під час епідемії чуми

СМЕРТЬ

Помер Ян Жижка 11 жовтня 1424 під час епідемії чуми при

облозі фортеці Пршібіслава в Чехії. Поблизу Пршібіслава великому полководцеві було споруджено пам'ятник, а на пагорбі Витків на півночі Праги розташовується Національний меморіал з кінною статуєю Яна Жижки.