Ауыз қуысында астың қорытылуы

Содержание

Слайд 2

Тұрланова К МДОТЖО Сабақтың мақсаты : Астың ауыз қуысында өзгеріске ұшырауы,

Тұрланова К МДОТЖО

Сабақтың мақсаты :

Астың ауыз қуысында өзгеріске ұшырауы, ас қорытудағы

тістің қызметі, жұтыну рефлекстері туралы білім беру

Астың ауыз қуысында қорытлуына тіс, сілекеі безінің әсері, сілекейдің химиялық құрамы туралы біледі.

Бектімен :

Күтілетін нәтиже :

Керекті ресурстар :

АКТ,слайдтар , тестілер , суретті сұрақтар

Сабақты оқыту әдісі :

Топтық оқыту, диалогты оқыту , ЖИКСО –әдісі

Сабақтың типі :

Жаңа сабақты меңгерту

Сілтеме :

Биология-8 сынып

Слайд 3

Сабақтың жүрісі : Мұғалімнің әрекеті : Ұйымдастыру (сәлемдесу, сыныпты топқа бөлу

Сабақтың жүрісі :

Мұғалімнің әрекеті :
Ұйымдастыру (сәлемдесу, сыныпты топқа бөлу )
Үй тапсырмасын

сұрау (суретті тапсырма , биологиялық диктант ,”Кім жүйрік )”
Жаңа сабақты меңгерту :
Суретті тапсырмалар, топтық тапсырмалар , сәйкестендіру тестісі ,”Сиқырлы ұяшықтар ” .
Сергіту сәті
Сабақты бекіту
Кері байланыс
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма

Оқушының әрекеті :
Мұғаліммен сәлемдеседі, ортадан бір оқушы шығып ,оқушылраға тілек білдіреді, топқа бөлінеді .
Үй тапсырмасына жауап береді
Жаңа сабақтың тақырыбымен танысып, мұғаліммен диалогқа түседі
Топтық тапсырма алады, ЖИКСО-әдісімен дайындалады, өзара білімдерін шыңдайды, ортадан жекеленген оқушылар шығып ,сұраққа жауап береді
Бекіту кезеңінің тапсырмаларына жауап береді , тест орындайды
Сергіту жаттығуларын орындайды
Бірін-бірі бағалайды
Үйге тапсырма алады
Кері байланыс жасайды

Слайд 4

І.Үй тапсырмасын сұрау :1-кезең : Жеке жұмыс 1.Суретті баянда 1 2

І.Үй тапсырмасын сұрау :1-кезең : Жеке жұмыс 1.Суретті баянда

1

2

3

4

9

5

7

6

11

8

10

Слайд 5

2-кезең :Биологиялық диктант 1.Ас қорыту..................басталады. 2. ............. ас қорыту және тыныс

2-кезең :Биологиялық диктант

1.Ас қорыту..................басталады.
2. ............. ас қорыту және тыныс алу жолдары


қиылысады.
3. ..............ұзындығы шамамен 25 см болып келеді.
4.Қарынның пішіні .............. немесе қапшық тәрізді.
5.Адам ағзасындағы ең ұзын ішек ................ .
6.Ас қорыту жолында аш ішектен кейін .................. орналасады.
7.Тоқ ішектің тұйықталған бөлігі............ деп аталады.
8.Ең үлкен ас қорыту безі- ............... .
9.Бауыр көптеген улы заттарды ...................... .
10.Асқазанның астыңғы жағында орналасқан без .............
Слайд 6

3-кезең.“Кім зерек” Аш ішектің ұзындығы. Өт қайдан бөлінеді? Құрт тәрізді өсінді.

3-кезең.“Кім зерек”

Аш ішектің ұзындығы.
Өт қайдан бөлінеді?
Құрт тәрізді өсінді.
Он екі елі ішек.
Өттің

түсі қандай?
Бауырдың салмағы.
Ауыздағы кішкене тіл.
Дәм сезу рецепторы қайда орналасқан?
Слайд 7

Жаңа сабақ : Астың ауыз қуысында қорытылуы Мұғалім оқушылардын : Адамда

Жаңа сабақ : Астың ауыз қуысында қорытылуы

Мұғалім оқушылардын :
Адамда асты

майдалауға не қатысады ?
Адамда неше тіс бар?
Тіс қай кезден бастап шығады ?деп сұрап жауап алады да :
Ауыз қуысы
жұтқыншақ, бөбешік
Ерін,ұрт тіл, тіс
жұмсақ, қатты
таңдай
Топқа жаңа сабақты ЖИКСО-әдісімен оқуға топтық тапсырма береді,

Оқушылар : жаңа сабақ мазмұнымен танысады : Топпен бірлесе талқылайды .
1-топ : Астың қорытылуы. Сілекейдің құрамы мен қызметі.Тілдің қызметі
2- топ : Тістің құрылысы ,тіс бөлімдері ,
тіс эволюциясы ,тісті күту.
3- топ : И.П.Павлов тәжірибесі. Тәбет сөлі .

Слайд 8

1-топ : Сілекейдің құрамы,қызметі. Тілдің қызметі

1-топ : Сілекейдің құрамы,қызметі. Тілдің қызметі

Слайд 9

2-топ :Тістің құрылысы ,түрлері, тісті күту, тіс эволюциясы Тіс Анатомиялық құрылысы

2-топ :Тістің құрылысы ,түрлері, тісті күту, тіс эволюциясы

Тіс

Анатомиялық құрылысы

Құрамы

Тіс

сауыты,
Мойыны,түбірі

эмаль (кіреуке) дентин(негізгі заты) борпылдақ ұлпа, жүйкелер,қантамырлар

Слайд 10

3-топ : Жұтыну .И.П. Павловтың тәжірибесі

3-топ : Жұтыну .И.П. Павловтың тәжірибесі

Слайд 11

Тіс эволюциясы 6-9 айда сүт тіс шыға бастайды 2 жаста 20

Тіс эволюциясы

6-9 айда сүт тіс шыға бастайды 2 жаста 20 тіс толық

шығады 6-7 жаста тұрақты тістер шығады 18-20 ақыл тістер шығады
Слайд 12

Сабақты бекіту : 1.“Сиқырлы ұяшықтар ” Сұрақтар : 1.Сілекейдің құрамы қандай

Сабақты бекіту : 1.“Сиқырлы ұяшықтар ”

Сұрақтар :
1.Сілекейдің құрамы қандай ?
2.

Ересек адамда қанша тіс болады?
3. Тіс түбіріне қарай нешеге бөлінеді ?
4.Жұту рефлексі қалай жүзеге асады ?
5. Асқорытудың орталығы мидың қай бөлігінде орналасқан ?
6.Қандай сілекей бездерін білесің ? 7.Ас ауыз қуысында қалай өзгереді ? 8.Ас қорытуда тіс пен тілдің қызметі қандай ?
9.Тәбет сөлі деген не ?
Слайд 13

2.Сәйкестігін табыңыз 1.Ас қорыту жүйесі 2.Тағамды майдалайды 3.Сәбидің 6-9айлығында шыға бастайды

2.Сәйкестігін табыңыз

1.Ас қорыту жүйесі
2.Тағамды майдалайды
3.Сәбидің 6-9айлығында шыға бастайды
4.Үш жұп сілекей

бездер
5.Сілекейдің құрамында, бактерияларды жояды
6.Сілекейдің құрамындағы су мөлшері
7.Асқазан ауруын болдырмау
сүт тістер
шықшыт
тістер
ауыз қуысы
жақ асты
98-99%
тіл асты
асты дұрыс шайнау
лизоцим