Аристотель (384-322 роки до н.е.)

Слайд 2

Теорія пізнання і логіка У Аристотеля пізнання спрямоване на осягнення буття.

Теорія пізнання і логіка

У Аристотеля пізнання спрямоване на осягнення буття.

Основа досвіду — це відчуття, пам’ять і звичка. Будь-яке знання виникає на основі чуттєвого сприйняття: розум пізнає загальне в одиничних речах. Однак за допомогою лише чуттів наукового знання не можна здобути, бо всі речі змінюються й плинні. Розум може створювати поняття, в яких фіксується сутність речі. ЛОГІКА – це наука про закони мислення. Творцем логіки є Аристотель. Три закони: 1) закон не суперечності, 2) закон виключеного третього, 3) закон тотожності. За допомогою цих законів можна досягнути справжнього знання буття. Тільки логічно обґрунтоване знання є достовірним.
Слайд 3

Теорія пізнання і логіка Аристотель розрізняє два види пізнання: «діалектичне» і

Теорія пізнання і логіка

Аристотель розрізняє два види пізнання: «діалектичне» і «аподиктичне».

Сфера першого — «гадки», отримані з досвіду, другого — достовірне знання. Хоча гадки можуть мати вельми високий ступінь імовірності за своїм змістом досвід не може бути джерелом достовірного знання. Джерелом достовірного знання є розум, який безпосередньо споглядає основні принципи.
Слайд 4

Теорія познання і логіка Мета науки полягає у точному визначенні предмета,

Теорія познання і логіка

Мета науки полягає у точному визначенні предмета, яке

досягається
поєднанням дедукції та індукції :
1) знання про окремі властивості здобуваються на основі досвіду;
2) переконання в тому, що ця властивість є суттєвою, повинно бути доведене за допомогою особливою логічної форми мислення – категоричного силогізму.