Декабристський рух в Україні

Содержание

Слайд 2

Декабристський рух в Україні — це діяльність таємних організацій декабристів в

Декабристський рух в Україні — це діяльність таємних організацій декабристів в

Україні: Союзу благоденства, Південного товариства і Товариства об'єднаних слов'ян та події, пов'язані з повстанням Чернігівського полку. Україна поряд із Санкт-Петербургом стала основною територією поширення декабристського руху. Ядром декабристського руху в Україні стало Правобережжя. Тут була розквартирована друга армія, офіцери якої служили в Західній Європі під час наполеонівських воєн. У найактивніших формах діяльність декабристів здійснювалась на території нинішніх Полтавської, Вінницької, Київської, Черкаської і Житомирської областей.
Слайд 3

На початку XIX ст. в Російський імперії оживився суспільно-політичний рух, одним

На початку XIX ст. в Російський імперії оживився суспільно-політичний рух, одним

з різновидів якого були масонські ложі: у Києві („З’єднані слов’яни”) та в Полтаві („Любов до істини”), а також декабристський рух. Вже незабаром після утворення Союзу спасіння діяльність декабристів перекинулася на південь Російської імперії. Провідний радянський декабристовед академік М. В. Нечкіна зазначає, що в ньому широко була представлена Україна.
Слайд 4

Діяльність декабристів Таємні товариства

Діяльність декабристів

Таємні товариства

Слайд 5

Найпереконливішим підтвердженням зв'язку декабристського руху з Україною є не проживання або

Найпереконливішим підтвердженням зв'язку декабристського руху з Україною є не проживання або

служба окремих декабристів, а діяльність декабристських організацій. В Україні, де були розквартировані російські війська, перебувало на службі багато опозиційно налаштованих офіцерів — членів таємних товариств. В 1818 році після прибуття на службу до Києва генерала М. Орлова місто стає центром ділових зустрічей членів Союзу благоденства. У Тульчині існувала філія московського Союзу благоденства. Після ліквідації Союзу благоденства в 1821 році більшість його членів не припинила політичної діяльності. У березні 1821 року Тульчинська управа ухвалила рішення про створення нової організації, яка була названа Південним товариством. Головою останнього було обрано полковника Павла Пестеля. Членами товариства стали офіцери полків, що перебували в Україні.
Слайд 6

Північне товариство організаційно оформилося пізніше, наприкінці 1821 року. Крім тульчинської управи

Північне товариство організаційно оформилося пізніше, наприкінці 1821 року. Крім тульчинської управи

було засновано ще дві: Кам'янську — на чолі з В. Давидовиим та Волконским і Васильківську, яку очолював підполковник Муравйов-Апостол Сергій Іванович. Час від часу відбувалися конспіративні наради товариств. Для цього використовували Київський контрактовий ярмарок. В Кам'янці регулярно скликалися осінні наради декабристів. З трьох таємних товариств, що виникли на початку 20-х років 19 століття, коли рух декабристів перебував в найзрілішої стадії свого розвитку, в Україні існували і проводили революційну діяльність два таємних товариства — Південне товариство і Товариство об'єднаних слов'ян, засноване в 1823 році у Новограді-Волинському братами Борисовими. Із п'яти страчених лідерів троє належали до числа керівників Південного товариства. Головою Південного товариства Пестелем була розроблена «Русская правда» — видатний програмний документ руху.
Слайд 7

«Київські контракти» Важливою формою діяльності Південного товариства стали з'їзди його керівників,

«Київські контракти»

Важливою формою діяльності Південного товариства стали з'їзди його керівників, які

проводилися щорічно (декабристи називали їх «київські контракти»). Декабристи збиралися на початку року, з метою конспірації з'їзди приурочувалися до ярмарку. Перший з'їзд проходив в січні 1822 року в Києві в будинку Давидова. У його роботі брали участь Пестель, Юшневський, Волконський, Давидов, С. Муравйов-Апостол. На з'їзді вирішувалися організаційні питання, завершилося організаційне оформлення Південного товариства. Директорами товариства були обрані Пестель і Юшневський. Була підтверджена кінцева мета боротьби – встановлення в Росії республіки і знищення кріпосного права, причому йшлося про наділення селян землею. На думку учасників з'їзду революція повинна відбутися за допомогою військ. Пестель наполягав на знищенні царської сім'ї.
Слайд 8

Другий з'їзд відбувся в січні 1823 року. На з'їзді були присутні

Другий з'їзд відбувся в січні 1823 року. На з'їзді були присутні

минулорічні учасники і М. Бестужев-Рюмін. Основне питання з'їзду — обговорення і прийняття «Руської правди», яка була прийнята одноголосно і стала офіційним документом Південного товариства. Муравйов-Апостол поставив на з'їзді питання про повстання, пропонуючи почати виступ на півдні Росії. Другий з'їзд прийняв рішення про створення на додаток до Тульчинської двох управ: Васильківської на чолі з Муравйовим-Апостолом і Бестужевим-Рюміним і Каменської на чолі з Волконським і Давидовим. Розглядалося питання і про польське Патріотичне товариство. Бестужеву-Рюміну було доручено налагодити зв'язки з польським товариством.
Слайд 9

Третій з'їзд відбувся в січні 1824 року. На ньому обговорювалися два

Третій з'їзд відбувся в січні 1824 року. На ньому обговорювалися два

важливих питання: про поїздку Пестеля до Петербурга для переговорів з керівниками Північного товариства та про хід переговорів з польським Патріотичним товариством про спільні дії. До планів Південного товариства входило повернення Польщі державної незалежності. Після від'їзду Пестеля до Петербурга, з'їзд продовжив роботу і розглянув Бобруйський план, за яким передбачалося розпочати збройний виступ під час огляду військ в Бобруйській фортеці. Ініціатори плану Муравйов-Апостол (командир Чернігівського полку) і Бестужев-Рюмін (Полтавський полк) пропонували в Бобруйську заарештувати царя і цим розпочати виступ. Їх підтримав командир Алексопольского полку Повало-Швейковський. План не знайшов підтримки у Пестеля та інших керівників Південного товариства , з'їзд дав йому негативну оцінку в силу поганої підготовленості плану.
Слайд 10

На початку 1825 року відбувся четвертий з'їзд. На ньому були присутні

На початку 1825 року відбувся четвертий з'їзд. На ньому були присутні

12 осіб. Головне питання - обговорення нового плану повстання, запропонованого Муравйовим-Апостолом і Бестужевим-Рюміним про початок збройного виступу під час огляду військ в Білій Церкві. План передбачав арешт царя, офіцери піднімають повстання в полках, які рухаються на Київ, а звідти на Москву і Петербург, щоб захопити владу в столицях. Невдала спроба об'єднатися з Північним суспільством призвела Пестеля до висновку, що починати повстання ще рано. Присутні на з'їзді підтримали його. Виступ відклали до 1826 року.
Слайд 11

Специфіка Декабристський рух в Україні мав певні специфічні риси, які відрізняли

Специфіка

Декабристський рух в Україні мав певні специфічні риси, які відрізняли його

від руху в Росії. Найвиразніше це проявлялось у діяльності Товариства об'єднаних слов'ян, в його панславістських ідеях. Програма товариства ставила за мету не лише знищення самодержавства і кріпацтва, а й утворення федерації слов’янських демократичних республік. Висунута ними ідея федеративної слов’янської держави знайшла своє продовження у політичних програмах наступних діячів національно-визвольного руху, зокрема в Кирило-Мефодіївському братстві.
Слайд 12

Повстання Чернігівського полку 1826 Внутрішньополітичною ситуацією, пов’язаною зі смертю Олександра І,

Повстання Чернігівського полку 1826

Внутрішньополітичною ситуацією, пов’язаною зі смертю Олександра І, вирішило

скористатися Північне товариство. 14 грудня 1825 року воно підняло повстання в Петербурзі. Відсутність серйозної підготовки, чіткого розуміння мети повстання з боку солдат і населення – все це призвело до його поразки. Почалися арешти. Південне товариство не змогло вчасно підтримати повстання в Петербурзі, оскільки ще 13 грудня було заарештовано Пестеля, а посланець із Петербурга зі звісткою про повстання прибув до України запізно. Однак навіть за цієї ситуації 29 грудня 1825 року Васильківська управа на чолі з С. Муравйовим-Апостолом підняла повстання в Чернігівському полку. Протягом шести днів на Київщині відбувалося повстання Чернігівського полку.
Слайд 13

Увічнення пам'яті декабристів в Україні

Увічнення пам'яті декабристів в Україні

Слайд 14

В Києві на честь декабристів названі вулиці: вулиця Павла Пестеля; вулиця Декабристів; вулиця Рилєєва; Олександра Бестужева.

В Києві на честь декабристів названі вулиці: вулиця Павла Пестеля; вулиця Декабристів; вулиця Рилєєва; Олександра

Бестужева.
Слайд 15

У Києві меморіальні дошки на будинках на честь декабристів встановлено на

У Києві меморіальні дошки на будинках на честь декабристів встановлено на

вулиці Грушевського будинок № 14, вулиці Гусовського 8/10.
Слайд 16

Меморіальна дошка в Київі на будинку по вул. Гусовського 8/10 з

Меморіальна дошка в Київі на будинку по вул. Гусовського 8/10 з

надписом: "На цьому місці знаходився будинок, де в 1822 — 1825 рр. відбувалися таємні з'їзди Південного товариства декабристів. Тут була прийнята «Руська Правда»".
Слайд 17

У Тульчині, в будинку, де жив П. Пестель (вулиця Пестеля, 24),

У Тульчині, в будинку, де жив П. Пестель (вулиця Пестеля, 24),

в 1975 році відкрито музей. В саду перед входом в нього встановили бюст Павла Пестеля. Розділ про діяльність декабристів в Україні є і в Тульчинському історико-краєзнавчому музеї, який знаходиться в будівлі колишнього Офіцерського зібрання 2-ї армії, тут постійно бували Пестель та інші декабристи.
Слайд 18

Тульчинський історико-краєзнавчий музей,колишній будинок Офіцерського зібрання (18ст.)

Тульчинський історико-краєзнавчий музей,колишній будинок Офіцерського зібрання (18ст.)

Слайд 19

На честь 150-ї річниці повстання декабристів в 1975 році в Кам'янці

На честь 150-ї річниці повстання декабристів в 1975 році в Кам'янці

Черкаської області в Парку Декабристів відкритий пам'ятник декабристам, скульптори Вронський Макар Кіндратович і Чепелик Володимир Андрійович, архітектор Гнєздилов Василь Георгійович. У цьому ж році пам'ятник декабристам відкритий у Василькові, скульптор Вронський Макар Кіндратович, архітектор Гнєздилов Василь Георгійович.
Слайд 20

Пам'ятник декабристам. Парк Декабристів, м.Кам'янка (Черкаська область).

Пам'ятник декабристам. Парк Декабристів, м.Кам'янка (Черкаська область).

Слайд 21

У Білій Церкві, у парку «Олександрія», встановлена меморіальна дошка на честь

У Білій Церкві, у парку «Олександрія», встановлена меморіальна дошка на честь

того, що тут бували керівники Південного товариства П. І. Пестель, С. І. Муравйов-Апостол і М. П. Бестужев-Рюмін. В Умані, по вулиці Коломенської, стоїть будинок, в якому свого часу жив С. Г. Волконський. Перед будинком - стела.
Слайд 22

Про діяльність декабристів на Волині нагадує вулиця Декабристів в с. Ліщині

Про діяльність декабристів на Волині нагадує вулиця Декабристів в с. Ліщині

Житомирської області. На ній зберігся старовинний будинок, де збиралися на свої таємні сходки офіцери. У Новограді-Волинському та Любарі встановлені пам'ятні знаки.