Правовий режим майна господарюючих суб’єктів

Слайд 2

План Поняття та зміст права власності. Форми та види права власності.

План

Поняття та зміст права власності.
Форми та види права власності.
Підстави

набуття та припинення права власності.
Захист права власності.
Слайд 3

Вступ. Понад 20 років, що пройшли після проголошення незалежності України, внаслідок

Вступ. Понад 20 років, що пройшли після проголошення незалежності України, внаслідок

глибоких демократичних трансформацій усіх сфер її життя на місці колишньої адміністративно-командної економіки сформувався вільний ринок товарів, робіт, послуг, утвердилось підприємництво. Конституція України 1996 року закріпила основоположні начала цивільних правовідносин та підприємництва як їх різновиду - рівність усіх учасників, недоторканість власності, свободу договорів, заборону свавільного втручання будь-кого у приватне життя, можливість безперешкодно набувати і здійснювати цивільні права та законні інтереси учасниками обороту - фізичними і юридичними особами, забезпечення відновлення порушених прав і законних інтересів, захист їх судом. 
Мета:ознайомлення з основними положеннями права власності, опанування загального порядку набуття і припинення права власності, захисту права власності.
Предметом дослідження стали норми чинного законодавства України в галузі правового регулювання утворення, використання майна субєктами підприємницької діяльності.
Слайд 4

1.Поняття та зміст права власності. У правовому аспекті право власності розглядається

1.Поняття та зміст права власності.

У правовому аспекті право власності розглядається в

об'єктивному та суб’єктивному сенсі.

Право власності в об’єктивному сенсі – комплексний інститут права, тобто сукупність правових норм, які встановлюють та охороняють належність матеріальних благ конкретним суб’єктам - власникам , зокрема визначають підстави та умови виникнення та припинення у них цього права щодо цих благ.

Право власності в суб’єктивному розумінні – сукупність правових норм, які регулюють відносини, пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням власником належним йому майном на свій розсуд і в своїх інтересах, усунення третіх осіб від протиправного втручання у сферу його володіння цим майном, а також обов’язки власника не порушувати прав і законних інтересів інших осіб.

Слайд 5

1.Поняття та зміст права власності. Існує кілька нормативних визначень права власності.

1.Поняття та зміст права власності.

Існує кілька нормативних визначень права власності.
Згідно зі

ст. 2 Закону України “ Про власність ” право власності ― це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування й розпорядження майном.
Згідно зі ст.316 ЦК право власності ― право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Слайд 6

1.Поняття та зміст права власності. Межі здійснення права власності ― законодавчо

1.Поняття та зміст права власності.

Межі здійснення права власності ― законодавчо визначені

та встановлені системою правових принципів рамки діяльності власників з реалізації правомочностей володіння, користування, розпорядження, які становлять зміст суб’єктивного права власності.
Класифікація обмеження здійснення права власності.
За часом тривалості: постійні, тимчасові.
За колом осіб: загальні, спеціальні.
За метою встановлення на: обмеження, встановлені з метою охорони навколишнього середовища, обмеження, встановлені з метою охорони норм моралі в суспільстві, обмеження, встановлені з метою охорони прав і законних інтересів інших осіб, обмеження, встановлені з метою забезпечення інтересів держави та суспільних інтересів, обмеження, встановлені з метою захисту інтересів власника.
За змістом: обмеження, які встановлені в разі володіння та користування майном, обмеження, встановлені при розпорядженні майном.
За підставою виникнення: обмеження, які виникають із закону, обмеження, які виникають із судового рішення, обмеження, які виникають за волею власника.