Народ Кечуа

Содержание

Слайд 2

Район поширення народу Кечуа

Район поширення народу Кечуа

Слайд 3

Кечуа, кічу, індіанський народ в Перу, Болівії, Еквадорі, на північному заході

Кечуа, кічу, індіанський народ в Перу, Болівії, Еквадорі, на північному заході

Аргентини і півночі Чилі. З майже 13 млн кечуа 7 млн проживає в Перу,понад 2,2млн в- Болівії,стільки ж - в Еквадорі. Належить до американської підраси великої монголоїдної раси,а мова кучеа належить до андо-екваторіальної групи індіанських мов. Писемність на основі латинського алфавіту. 
Слайд 4

Найдавніші землеробські культури середньої області Андського нагір*я до інкського періоду(чавун X-VI

Найдавніші землеробські культури середньої області Андського нагір*я до інкського періоду(чавун

X-VI ст. до н.е., паркас і наска VIст до н.е.,мочіка і тіаунака-VI-Xст.,чіму-XI-XVст.,у долині Куско-культура Чінапата-VI-XIIIст.)засвідчують давність традицій,на яких сформувалась культура кечуа інкської доби.
Слайд 5

Союз кечуа на чолі з племенем інків(самоназва інкачуна)остаточно сформувався у 1438р.,

Союз кечуа на чолі з племенем інків(самоназва інкачуна)остаточно сформувався у 1438р.,

коли вони розгромили племена чанків. Саме цього року почалася діяльність восьмого правителя,який одержав ім.*я Пачакуті(реформатор:той,хто здійснив переворот). Він правив до 1471. Реформи Пачакуті перетворили союз племен інків у централізовану державу з 6 млн населення. Інки підкорили собі всю область від Анд до Південної Колумбії(р.Анкасмайю)до Середнього Чилі(р. Ріо-Мауле)
Слайд 6

Заняття Основне заняття - террасне зрошуване землеробство (картопля та інші бульбові

Заняття

Основне заняття - террасне зрошуване землеробство (картопля та інші бульбові

культури, зернові типу проса - кіноа, в долинах - кукурудза, ячмінь, пшениця). Основне знаряддя - чакітаклья - заступ з поперечним виступом для ноги; в долинах застосовується примітивний плуг. В горах велике значення має скотарство (лама, альпака, в колоніальний період - вівці). До появи вантажівок в середині XX століття лама мала велике транспортне значення. Серед народних ремесел поширено виробництво тканин: у горах - з вовни, в долинах - з бавовни. Прядінням займаються чоловіки, жінки і діти, тчуть зазвичай чоловіки. Поширений примітивний ткацький верстат. Розвинені вичинка фетрових капелюхів, плетіння капелюхів типу панами, виробів з тростини, виготовлення ліпної кераміки, калебас, золотих і срібних прикрас, різьблення по дереву.
Слайд 7

Кечуа першими з індіанців Америки приручили ламу і альпака,використовували їх як

Кечуа першими з індіанців Америки приручили ламу і альпака,використовували їх як

в*юних тварин. Розводили вони також індиків і морських свинок. У горах полювали на вігонів,яких заганяли в загони,стригли шерсть і відпускали. У високогірного населення навіть виникло тваринництво. Податки державі,знаті і жрецтву вони платили продуктами скотарства.
Слайд 8

Уже в до інкських період в Андах широкого розвитку набули домашні

Уже в до інкських період в Андах широкого розвитку набули домашні

промисли і ремесла. Общинники самі собі виготовляли керамічні вироби. В інкський період домашні промисли розвинулись у високоспеціалізовані самостійні ремесла. Держава володіла мідними і олов*яними рудниками. НА цій основі склалася металургія бронзи. Водночас формувалися ремісничі професії. Інки по всій країні збирали найкращих майстрів і звозили їх до своєї столиці-м.Куско. Тут ремісники жили в окремому кварталі і працювали на знать,храми,жерців за певну винагороду.
Слайд 9

Різноманітним було і будівництво. У інків доволі чітко розрізнялась сільська і

Різноманітним було і будівництво. У інків доволі чітко розрізнялась сільська і

міська архітектура. На узбережжі будівельним матеріалом була невипалена цегла. Тут навіть фортецю Парамонга було споруджено з невипаленої цегли.
Слайд 10

. У гірських районах будівельним матеріалом був камінь. У сільській місцевості

. У гірських районах будівельним матеріалом був камінь. У сільській місцевості

переважало однокамерне житло,двосхилий дах якого настеляли снопами соломи чи очерету . На узбережжі переважав плоский дах. Вікна і двері житла завішували циновками,а всередині влаштовували відкрите вогнище. Житла впритул розміщували довкола площі і утворювали спільний замкнутий двір. Храми,палаци,урядові установи,житло знаті та цілі міські квартали будували з тесаних,старанно підігнаних кам*яних блоків. Кам*яні споруди інків збереглися до наших днів . Так,у м.Куско зберігся колишній храм Сонця(Коріканча),залишки фортеці Саксауама зі стінами заввишки 18м,що височіла над Куско,а неподалік від столиці було споруджено фортецю Олянтайтамба
Слайд 11

Коріканча — вид з ріки.

Коріканча — вид з ріки.

Слайд 12

фортеця Олянтайтамба

фортеця Олянтайтамба

Слайд 13

Держава інків простягалася з півночі на південь більш ніж на 4

Держава інків простягалася з півночі на південь більш ніж на

4 тис.км. Для зв*язку різних областей країни зі столицею інки розбудували систему брукованих кам*яними плитами доріг зпостійними військовими постами,мостами,переправами і тунелями. Ширина таких доріг коливалась у межах 3,5-4,5м,підйоми і спуски влаштували у вигляді сходів. Широко інки використовували й водні засоби сполучення,зокрема плоти з брусів легкого дерева та човни з в*яванок очерету. На них інки плавали до західного узбережжя Мексики та до островів Полінезії
Слайд 14

Сільська громада, в основному ендогамних, управляється виборним старійшиною і його помічником

Сільська громада, в основному ендогамних, управляється виборним старійшиною і його помічником

(варайок). Шлюб неолокальним. Поселення в долинах купчасті, в горах - розкидані. Житло сирцевої, прямокутне, з двосхилим дахом. Житлом служить одна велика кімната, в інших приміщеннях - комори
Слайд 15

Одяг Кечуа

Одяг Кечуа

Слайд 16

Традиційний чоловічий одяг - короткі штани до колін, коротка куртка і

Традиційний чоловічий одяг - короткі штани до колін, коротка куртка і

пончо із домотканої вовни. Головний убір - крислатий фетровий капелюх з неглибокою тулією, під яку часто надаватися в'язаний шолом (чульо).Жінки носять кілька спідниць з кольоровою облямівкою, причому нижня спідниця довшою верхніх, вовняну шаль сколюватися на грудях великою срібною брошкою. Прикраси - з металу, каменю, кістки, раковин. Більшість кечуа ходять босоніж або носять шкіряні сандалі.
Слайд 17

Традиції Серед традиційних ритуалів найбільше значення має свято очищення зрошувальних каналів.

Традиції

Серед традиційних ритуалів найбільше значення має свято очищення зрошувальних каналів. Зберігаються

шанування гірських вершин, матері-землі Пачамама, шаманізм, жертвопринесення при польових роботах, будівництві будинку і т. Д. У фольклорі - поєднання місцевих (наприклад, історії про трикстере-лисиці) і європейських сюжетів; мілленаристські ідеологія відображена в міфі про Інкаррі ("Інка-цар"), який повинен ожити і знищити європейських прибульців. На основі музичних традицій кечуа і аймара склалася отримала світову популярність сучасна музика уайно.
Слайд 18

Слайд 19

Слайд 20

Мова та релігія В країні 3 державні мови — іспанська, кечуа

Мова та релігія

В країні 3 державні мови — іспанська, кечуа та аймара. В цілому іспанською

володіють 77 % населення, та доля ця постійно зростає. Болівійська іспанська сильно відрізняється від іспанської, яку знають в інших країнах Латинської Америки, оскільки містить велику кількість індіанських слів та висловів. Більшість іспаномовних болівійців є двомовними, вони знають іспанську та одну з індіанських мов — кечуа, аймара чи гуарані. Індіанці також між собою спілкуються рідною мовою, у містах же розмовляють іспанською. Разом у Болівії 39 % населення є двомовними, й 3 % — тримовними.
Більшість населення Болівії — католики. Індіанці частково зберігають свої традиційні релігії. В країні також близько 16 % протестантів — це в первую чергу баптисти,методисти й адвентисти сьомого дня. Німці переважною більшістю менноніти.
Слайд 21

Мови Мови кечуа є спадкоємцями мови імперії інків, яка сформувалася на

Мови

Мови кечуа є спадкоємцями мови імперії інків, яка сформувалася на

території сучасного Перу і досягла найвищої могутності в 15 в. Як особливий (нині вимерлий) мова зазвичай розглядається класичний кечуа - мова правителів інської імперії. Інки швидко поширювалися на сусідні регіони і асимілювали місцеві індіанські племена. Пізніше, в процесі іспанської колонізації, кечуа - мова інків - виявився для індіанців Андського нагір'я засобом самоіндентіфікаціі (незалежно від їх етнічної приналежності), а для іспанців - зручним засобом спілкування з індіанцями.
Слайд 22

На мовах кечуа говорять бл. 8,5 млн. Чоловік (за деякими даними,


На мовах кечуа говорять бл. 8,5 млн. Чоловік (за деякими даними,

до 13 млн.). Центральний, або южноболівійскій кечуа - найбільший за кількістю носіїв індіанський мову Америки: на нього говорять більше 3,6 млн. Чоловік. Інші найбільші мови кечуа - шматки в південному Перу (близько 1,25 млн. Носіїв; цей варіант кечуа користується найбільшим престижем, так як в м.Куско знаходилася столиця імперії інків), Аякучо в південній Перу (близько 1 млн.), Чимборасо в Еквадорі (близько 1 млн.) (всього на еквадорських мовах кечуа говорить більше 40% населення цієї країни), Анкаш в центральному Перу (близько 800 тис.). Кечуа має статус офіційної мови в Болівії і Перу (поряд з іспанським). У деяких районах є значна кількість одномовних носіїв кечуа, але більше поширене кечуа-іспанське двомовність (у ряді місць також кечуа-аймара-іспанське тримовність). Мовами кечуа володіють також носії ряду дрібних індіанських мов.