Слайд 2

MONITOR CRT CRT (ang.CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim

MONITOR CRT

CRT (ang.CRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie

kineskopuCRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W języku polskim pod tym słowym przyjęto potoczną nazwę skrótową, synonim dla wyrażenia: monitor CRT - czyli oznaczenie dla modeli monitorówCRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W języku polskim pod tym słowym przyjęto potoczną nazwę skrótową, synonim dla wyrażenia: monitor CRT - czyli oznaczenie dla modeli monitorów komputerowychCRT (ang. Cathode-Ray Tube) to w języku angielskim oznaczenie kineskopu z działem elektronowym. W języku polskim pod tym słowym przyjęto potoczną nazwę skrótową, synonim dla wyrażenia: monitor CRT - czyli oznaczenie dla modeli monitorów komputerowych, których ekran oparty jest na kineskopie.
Właściwe określenie to monitory kineskopowe.
W monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązkiW monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronówW monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katodaW monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznieW monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie (przy pomocy cewek odchylania poziomego i pionowego) pada na luminoforW monitorach tego rodzaju do wyświetlania obrazu używa się wiązki elektronów wystrzeliwanej z działa elektronowego (najczęściej katoda), która odchylana magnetycznie (przy pomocy cewek odchylania poziomego i pionowego) pada na luminofor, powodując jego wzbudzenie do świecenia.
Określenie CRT zaistniało w języku polskim po wprowadzeniu na rynek alternatywnych sposobów wyświetlana obrazu w monitorach komputerowych oraz odbiornikach telewizyjnych.
Слайд 3

MONITOR LCD Wyświetlacz ciekłokrystalicznyWyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) -

MONITOR LCD

Wyświetlacz ciekłokrystalicznyWyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) - to

urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła) - to urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji uporządkowania cząsteczek chemicznych) - to urządzenie wyświetlające obraz oparte na mechanizmie zmiany polaryzacji światła na skutek zmian orientacji uporządkowania cząsteczek chemicznych, pozostających w fazie ciekłokrystalicznej, pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.
Слайд 4

MONITOR PLAZMOWY Wyświetlacz PDP (z ang.Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display

MONITOR PLAZMOWY

Wyświetlacz PDP (z ang.Wyświetlacz PDP (z ang. plasma display

panel) – wyświetlaczWyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmęWyświetlacz PDP (z ang. plasma display panel) – wyświetlacz, który do tworzenia obrazu wykorzystuje plazmę i luminofor.
Ekrany plazmowe posiadają następujące cechy:
perfekcyjnie płaski ekran
możliwość budowy ekranów dużych rozmiarów (typowe rozmiary to: 32", 40", 42", 46", 50", 61", 63")
duże trudności techniczne przy budowie ekranów plazmowych małych rozmiarów (< 30")
ekran jest stosunkowo cienki w porównaniu do swoich rozmiarów (4" przy przekątnej ekranu 50")
szeroki kąt widzenia (typowo 160 st. bez spadku jasności i czystości obrazu)
wysoka jakość tworzonego obrazu
wysoki kontrast (nawet 4000:1)
dość dobre oddanie barw (szczególnie przy zastosowaniu odpowiednich filtrów)
mała podatność na zniekształcenia obrazu spowodowane polem magnetycznym
Слайд 5

Konstrukcja i działanie MONITORA LCD Wszystkie rodzaje wyświetlaczy ciekłokrystalicznych składają się

Konstrukcja i działanie MONITORA LCD

Wszystkie rodzaje wyświetlaczy ciekłokrystalicznych składają się z czterech

podstawowych elementów:
komórek, w których zatopiona jest niewielka ilość ciekłego kryształu
elektrodelektrod, które są źródłem pola elektrycznego działającego bezpośrednio na ciekły kryształ
dwóch cienkich folii, z których jedna pełni rolę polaryzatora a druga analizatora.
źródła światła
Zasadę działania wyświetlacza najłatwiej jest prześledzić na przykładzie pasywnego wyświetlacza odbiciowego, z fazą nematyczną, skręconą. W wyświetlaczu tym światło wnikające do niego jest wstępnie polaryzowane pionowo przez film polaryzacyjny (1). Następnie światło przechodzi przez szklaną elektrodę (2) i warstwę ciekłego kryształu (3). Specjalne mikrowki na elektrodach (2 i 4) wymuszają takie uporządkowanie cząsteczek tworzących warstwę ciekłokrystaliczną, aby przy wyłączonej elektrodzie nastąpiło obrócenie polaryzacji światła o 90°. Dzięki temu światło może przejść przez folię (5) pełniącą rolę analizatora światła, która przepuszcza tylko światło spolaryzowane poziomo, odbić się od lustra (7), przejść ponownie przez analizator, ulec ponownej zmianie polaryzacji o 90° na warstwie ciekłego kryształu i ostatecznie opuścić bez przeszkód wyświetlacz, przez górną folię polaryzacyjną. Po przyłożeniu napięcia do elektrod, generowane przez nie pole elektryczne wymusza taką zmianę uporządkowania cząsteczek w warstwie ciekłego kryształu, że nie obraca ona polaryzacji światła. Powoduje to, że światło nie przechodzi przez analizator, co daje efekt czerni.
Слайд 6

Ogólna zasada działania Zasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny

Ogólna zasada działania

Zasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów

(głównie ksenonZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neonZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmyZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmy. ZjonizowaneZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają emitować fotonyZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają emitować fotony światła ultrafioletowegoZasada działania ekranu plazmowego polega na doprowadzeniu mieszaniny gazów (głównie ksenon i neon) do stanu plazmy. Zjonizowane gazy zaczynają emitować fotony światła ultrafioletowego, które padając na luminofor pobudzają go do emisji światła widzialnego odpowiedniego dla danego rodzaju luminoforu.
Слайд 7

Budowa ekranu plazmowego Mieszanina gazów jest zamknięta w komorach. Trzy umieszczone

Budowa ekranu plazmowego

Mieszanina gazów jest zamknięta w komorach. Trzy umieszczone obok

siebie komory, każda z luminoforem dla innej składowej barwy (czerwona, zielona, niebieska), tworzą jeden piksel zdolny świecić dowolnym widzialnym kolorem.
Komory tworzą macierz i są umieszczone między dwoma szklanymi płytami: czołową (przez którą oglądamy obraz) i tylną. Wszystkie ścianki komory (poza ścianką od strony płyty frontowej) są wyłożone luminoforem dającym odpowiedni kolor. Do przeciwległych ścianek, frontowej i tylnej, są przymocowane elektrody. Przyłożenie odpowiedniego napięcia elektrycznego do tych elektrod powoduje jonizację gazu w komorze.
Elektrody są zorganizowane na kształt kratownicy. Te, które biegną poziomo, znajdują się przy frontowych ściankach komór i służą do adresowania linii. Te, które biegną pionowo, znajdują się przy tylnych ściankach komór i służą do wybierania konkretnej komory w ramach zaadresowanej elektrodą poziomą linii.
Слайд 8

SKANERY

SKANERY

Слайд 9

Skanery Skanery biurkowe stały się typowymi, niedrogimi urządzeniami peryferyjnymi. Niektórzy sprzedawcy

Skanery

Skanery biurkowe stały się typowymi, niedrogimi urządzeniami peryferyjnymi. Niektórzy sprzedawcy

dorzucają niedrogi model do zestawu z komputerem i drukarką, aby zwiększyć atrakcyjność oferty. Dokonując jednak odpowiedniego wyboru, można kupić skaner, który będzie stanowił świetne uzupełnienie sprzętu stosowanego w studiu graficznym.
Wśród skanerów możemy dokonać podstawowego podziału na : a)    tzw. skanery ręczne (ruchome) b) tzw. skanery płaskie (stacjonarne). ad. a) Skanery ręczne - to najprostsze z urządzeń tego typu. Ich obsługa polega na przeciąganiu czytnikiem nad wprowadzanym dokumentem. Niestety szerokość skanowanego pola nie przekracza z reguły ok. 10 cm ,toteż urządzenia te nadają się do najprostszych, amatorskich zastosowań. Można za ich pomocą wczytać do programu graficznego zdjęcie standardowego formatu, lecz większe może sprawić problemy. Oprogramowanie takich skanerów przeważnie umożliwia sklejanie z kilku pasków stron większego formatu, nawet A4. Jednak wymaga to dużej cierpliwości i pewnej ręki, to właśnie ze względu na ręczne prowadzenie czytnika każde drgnięcie ręki bądź nieregularne przesuwanie urządzenia powoduje zauważalne, trudne do skorygowania skazy na wynikowym obrazku nie mówiąc już o problemach pojawiających się przy skanowaniu dużych dokumentów. Urządzenia te do niedawna były konkurencyjne cenowo w stosunku do skanerów płaskich, jednak ta sytuacja uległa już zmianie. ad . b) Skanery płaskie - to skanery w których skanowany dokument układa się w łożu urządzenia, po czym precyzyjny mechanizm przesuwa układ optyczny pod powierzchnią dokumentu. Obraz jest dzięki temu skanowany równomiernie na całej powierzchni (zwykle co najmniej A4), bez deformacji i szarpnięć, a przy okazji znacznie szybciej. Z punktu widzenia najpopularniejszych zastosowań - wczytywania zdjęć i dokumentów tekstowych jest to metoda optymalna.