Фламандське мистецтво XVII століття. Пітер Пауль Рубенс

Слайд 2

Центральною постаттю фламандського мистецтва XVII ст. був Пітер Пауль Рубенс (1577-1640).

Центральною постаттю фламандського мистецтва XVII ст. був Пітер Пауль Рубенс (1577-1640).

Універсальність таланту Рубенса, його вражаюча творча продуктивність ріднять його з майстрами Відродження.
Народився в Німеччині, де недовго жили його батьки, Рубенс отримав освіту на батьківщині, в Антверпені: в єзуїтській школі він вивчав латинь і сучасні європейські мови, а також познайомився з античною історією, пізніше навчався живопису - спочатку у художника старонидерландской традиції, потім у майстра італійського напряму. Художник, який в буденній свідомості асоціюється зі співаком майже язичницького буйства плоті, був одним з найбільш інтелектуальних і найосвіченіших людей свого часу. У 1598 р. Рубенс був внесений у списки вільних майстрів гільдії св. Луки, і цю дату можна вважати початком творчої самостійності художника. Однак у 1600 р. він їде для подальшого вдосконалення в Італію, насамперед у Венеції, «на зустріч» Тіцианом, Веронезе і Тінторетто, потім в Рим, де вивчає Мікеланджело. Він пробув в Італії до 1608 р., з 1601 р. будучи придворним художником герцога Гонзага в Мантує. Ці роки були періодом формування його мистецтва.

Пітер Пауль Рубенс

Слайд 3

З сучасних художників на Рубенса найбільший вплив мав у цей період

З сучасних художників на Рубенса найбільший вплив мав у цей період

Караваджо. В Італії він вивчив і на все життя полюбив античність.
В 1608 р. Рубенс повернувся на батьківщину, одружився на дівчині з багатого бюргерського сімейства Ізабелли Брандт і міцно влаштувався в Антверпені. З цих пір йому незмінно супроводжував успіх як художнику. 20-ті і 30-ті роки - період найбільш напруженої творчої діяльності Рубенса. Він отримує замовлення від церкви, двору, бюргерства, йому замовляють твору іноземні двори. Першою великою роботою на батьківщині були вівтарні образи для відомого Антверпенського собору: «Воздвиження хреста» (1610-1611) і «Зняття з хреста» (1611-1614), в яких Рубенс створив класичний тип вівтарного образу XVII ст. В ньому поєднуються монументальність (бо це живопис, яка повинна виражати настрої великої кількості людей, які дуже важливі ідеї, їм зрозумілі) і декоративність (бо така картина є яскравим плямою в ансамблі інтер'єру).

Пітер Пауль Рубенс

Слайд 4

Мистецтво Рубенса - типове вираження стилю барокко, якому надано в його

Мистецтво Рубенса - типове вираження стилю барокко, якому надано в його

творах свої національні особливості. Величезне життєстверджуюче начало, перевага почуттів над рассудочностью характерні навіть для самих драматичних творів Рубенса. В них начисто відсутній містика, екзальтація, властиві німецької і навіть італійського бароко. Фізична сила, пристрасність, іноді навіть неприборканість, захоплення природою приходять на зміну спиритуалистической, завуальованій еротиці берниниевской «Терези». Рубенс славить національний тип краси. Діва Марія, як і Магдалина, постає білявою, блакитноокою брабанткой з пишними формами. Христос навіть на хресті виглядає атлетом. Себастьян залишається сповнений сил під градом стріл.

Мистецтво Рубенса

Слайд 5

Картини Рубенса насичені бурхливим рухом. Зазвичай для посилення динаміки він вдається

Картини Рубенса насичені бурхливим рухом. Зазвичай для посилення динаміки він вдається

до певної композиції, де переважає діагональне напрямок. Так, в обох антверпенських образах, наприклад, діагональ утворює лінія хреста. Це динамічний напрям створюється і ускладненими ракурсами, позами фігур, які перебувають у взаємозв'язку, утворюють складну просторову середу. Усі композиції Рубенса пронизані рухом, це воістину світ, де немає спокою.

Картини Рубенса

Слайд 6

В 1626 р. Рубенс втрачає свою улюблену дружину. Закінчується певний період

В 1626 р. Рубенс втрачає свою улюблену дружину. Закінчується певний період

його життя. Тяготячись самотністю, художник приймає пропозиція правительки Нідерландів інфанти Ізабелли і їде з дипломатичним дорученням в Іспанію та Англію (для переговорів про мир Іспанії з Англією). Зустрінутий з пошаною англійською і іспанськими королями як художник світової слави, він набуває нові зв'язки, заступництво царствених осіб, його зводять у дворянське і в лицарське достоїнство. В Іспанії Рубенс вивчає багато представлені там полотна Тиціана, знайомиться з молодим Веласкесом.
В 1630 р. Рубенс повертається в Антверпен і незабаром одружився з молоденькою далекою родичкою по першій дружині Оленою Фоурмен. Вона стала музою художника в останній період його творчості. Олена Фоурмен - живе втілення ідеалу художника, як би зійшло з його полотен зображення. Він пише її разом з собою на прогулянку, в саду, демонструє їй свої володіння, він зображує її з дітьми, пише її одягненою й оголеною. 

1626-1630 роки