Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин “Аққудың айырылуы”

Содержание

Слайд 2

Мақсаты: 1) Қазақстанның көрнекті ақыны С.Сейфулиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін

Мақсаты:

1) Қазақстанның көрнекті ақыны С.Сейфулиннің өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін тереңдету.

«Аққудың айырылуы» поэмасымен оқушыларды таныстырып, поэмадағы негізгі идея – адал достық, шынайы, кіршіксіз, таза махаббат мәселесін көрсету;
2) поэманы мазмұнына сай мәнерлеп, оқу дағдыларын дамыту. Махаббат пен зұлымдықты салыстыра отырып, ізгілік жөнінде ой қорыту дағдыларын дамыту; 3) Адал достыққа үндеу, махаббаттың белгісі – аққуға жасалған зұлымдықты айта отырып, балалардың табиғатқа ізгілік қарым – қатынасын дамыту, қоршаған ортаны қорғауға шақыру, экологиялық тәрбие беру, жақсылық пен жамандықты ажырата білуге тәрбиелеу.
Слайд 3

Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі. ІІ. Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін

Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Оқушылардың өткен сабақта алған білімдерін пысықтау.
а)

Біз ХІХ-ХХ ғасырлардың қандай ақын жазушыларымен таныстық?
б) Топтық жұмыс.
(Қысқаша мәліметті сызба бойынша толтыру.)
Слайд 4

Слайд 5

ІІІ. Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру. 1.Сәкен Сейфуллин деген кім? 2. Оның

ІІІ. Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру.
1.Сәкен Сейфуллин деген кім?
2. Оның шығармашылығымен

қашан таныстық?
3. Оның қандай шағармаларын білесің?
Слайд 6

- Бұл сөздерді қалай түсінесіңдер?

- Бұл сөздерді қалай түсінесіңдер?

Слайд 7

“Аққудың айырылуы” поэмасымен танысу - Поэма деген не? - Поэма жанрының басқа лирикалық жанрдан айырмашылығы неде?

“Аққудың айырылуы” поэмасымен танысу
- Поэма деген не?
- Поэма жанрының басқа

лирикалық жанрдан айырмашылығы неде?
Слайд 8

Поэма - өлеңді повесть, өмірде болған не болуға тиіс күрделі құбылыстар

Поэма - өлеңді повесть, өмірде болған
не болуға тиіс

күрделі құбылыстар
мен келелі оқиғаларды, алуан-
алуан адам тағдыры мен заман
шындығын көлемді, желелі, эпика-
лық не лирикалық сипаттағы өлең-
мен суреттелген шығарма
Поэмада үнемі лирикалық кейіпкер болады
Слайд 9

маржан құмы, күміс суы – коралловый песок, серебряная вода ғажық жар

маржан құмы, күміс суы – коралловый песок, серебряная вода
ғажық жар

– влюбленные
көркі еді – были украшением
аққу күйі саңқылдады – послышалась лебединая несня
жұбайына аққу келді – прилетел лебедь к паре
бір мезгілде қалт етті – вдруг, в какое-то время
жасыл ұшқын жарқ етті –неожиданно блеснула искра
бұрқ атылды – выстрелил
күңіренді көл – огорчилось озеро
күйікке – к горечи
шықты шырқап биікке –поднялся высоко
төмен ағып – бросился лететь вниз
өлімді де сүйгенімен бір көрді –встретить смерть вместе слюбимой

Сөздік жұмысы

Слайд 10

Поэманың талдауы І. Кіріспе. ІІ. Екі аққудың кездесуі. ІІІ. Мергеннің аққуды

Поэманың талдауы
І. Кіріспе.
ІІ. Екі аққудың кездесуі.
ІІІ. Мергеннің аққуды атуы.
ІV. Жалғыз

қалған аққудың қасіреті мен өлімі.
Слайд 11

Топтық жұмыс І топқа . Кіріспе. 1) Кіріспеде не туралы жазылады?

Топтық жұмыс
І топқа . Кіріспе.
1) Кіріспеде не туралы

жазылады?
2) Көлді сипаттаған үзіндіні оқулықтан тауып, жазып, оқып бер.
3) Көлді сипаттаудағы теңеулерді тауып көшіріп жаз.
4) Көлді мекен еткен аққу қандай?(Тірек сызба бойынша жауап бер)
5) Көлді тағы қандай құстар мекендейді?
6) Құстар қайтеді?

Қос аққу

Слайд 12

Қос аққу


Қос аққу

Слайд 13

5) Көлді тағы қандай құстар мекендейді? 6) Құстар қайтеді?

5) Көлді тағы қандай құстар мекендейді?
6) Құстар қайтеді?

Слайд 14

ІІ топқа: Екі аққудың кездесуі. Бір мезгілде алыстан не естіледі? Екі

ІІ топқа: Екі аққудың кездесуі.
Бір мезгілде алыстан не естіледі?
Екі аққудың

кездескен сәтін мәтіннен тауып оқып бер.
Кездескенде екі аққу қайтті?
Слайд 15

Екі аққу


Екі аққу

Слайд 16

4 ) Екі аққудың бұл әрекетінен нені байқадыңдар? 5) Бұл бөлімде ақын нені жырлайды?

4 ) Екі аққудың бұл әрекетінен нені байқадыңдар?
5) Бұл бөлімде ақын

нені жырлайды?
Слайд 17

ІІІ топқа: Мергеннің аққуды атуы. Аққулар айрылып кеткен соң не болды?

ІІІ топқа: Мергеннің аққуды атуы.
Аққулар айрылып кеткен соң не болды?
“Суық

жүрек” деп кімді айтады?
( суық жүрек деген сөздің синонимін табыңдар)
Аққуға атылған оқ немен теңелген?
Атылған оқ көлге қалай әсер етті? Көл қайтті?
Слайд 18

Көл


Көл

Слайд 19

ІV топқа: Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі. Аққудың сыңары қалай

ІV топқа: Жалғыз қалған аққудың қасіреті мен өлімі.
Аққудың сыңары қалай күңірінеді?(мәтіннен

тауып оқыңдар.Өз сөздеріңмен баяндаңдар)
Зарлаған аққу мергенге не деп жалынды?
Мергеннің өзін атпасын білген аққу қандай шешімге келді?
Аққу өзінің өлімімен нені дәлелдеді?
Аққу өлімінен қандай ой түюге болады?
Слайд 20

Бір-бірін тоқтаусыз көру, Бір-бірінсіз тірлік бірге болу ете алмайды Сүю, құрметтеу

Бір-бірін тоқтаусыз көру, Бір-бірінсіз тірлік
бірге болу ете алмайды
Сүю,
құрметтеу

айырылмайды
Жан құбылысы жанында болмаса,
қайғыру

Мәңгілік махаббат

Слайд 21

Аққу –киелі құс. Аққу –құстың сұлтаны. Аққуды атпа, досыңды сатпа. Аққуды

Аққу –киелі құс.
Аққу –құстың сұлтаны.
Аққуды атпа, досыңды сатпа.
Аққуды атуға болмайды, махаббатты

қорлауға болмайды.

Мақал-мәтелдер

Слайд 22

Сабақтың қорытындысы Дастанның тақырыбы, идеясы неде? Поэманың мәселесі қандай? Мәселені қалай

Сабақтың қорытындысы
Дастанның тақырыбы, идеясы неде?
Поэманың мәселесі қандай?
Мәселені қалай шешу керек?

Дастан сендерді неге үйретті?