Органічні розчинники. Їх застосування

Содержание

Слайд 2

Органічні розчинники. Їх застосування Органічні розчинники (ОР) – це леткі рідкі

Органічні розчинники. Їх застосування

Органічні розчинники (ОР) – це леткі рідкі хімічні речовини

органічної природи з характерним яскраво вираженим запахом, які мають здатність до розчинення різноманітних матеріалів різних типів. Це досить об’ємна група розчинних субстанцій, ефективних стосовно значного переліку твердих сполук: і низькомолекулярних, і полімерів (смоли, фарби, лаки, гума, каучук, пластмаси). Вони розчиняють, сприяють екстракції, знежирюють, промивають, відмочують поверхні металевих виробів і деталі з різних матеріалів, беруть участь у виробництві клею тощо. Їх густина залежить від температурних показників. А хорошим вважається той розчинник, який відповідає двом основним вимогам:
Наявність здатності до перетворення плівкоутворюючих речовин у рідкий стан.
Забезпечення оптимальної структури покриття (присутність початкових властивостей, відсутність дефектів) при випаровуванні.
Слайд 3

Застосування органічних розчинників Застосування органічних розчинників Сказати, що сфера їх застосування

Застосування органічних розчинників

Застосування органічних розчинників
Сказати, що сфера їх застосування дуже широка

– це нічого не сказати. ОР затребувані в промисловості та побуті. Без них не обходяться хімічна, шкіряна, текстильна галузі, будівельно-ремонтний напрямок, автомобілебудування, поліграфія… З їх допомогою розщеплюють жири, готують клейові суміші, просочення і лаки, видаляють бруд і нашарування з великої кількості матеріалів. Їх задіюють при відновленні та реставрації художніх творів.
Але, мабуть, найголовніша сфера їх застосування – це виробництво й використання ЛФМ. Що-що, а лакофарбову продукцію, в основі більшості виробів якої і лежать органічні розчинники, уявити без них неможливо.
У сегменті лакофарбових робіт їх використовують для:
– розчинення (в результаті розчинник випаровується, структура матеріалу приходить у початковий стан і створюється покриття-плівка);
– розведення (з метою досягнення необхідної густоти розчину);
– очищення і знезараження поверхонь перед фарбуванням;
– очищення інструментів і матеріалів (пензлів, валиків, одягу та ін.) після завершення фарбувальних процесів.
Слайд 4

Органічні розчинники. Їх види Існують різні класифікації ОР, залежно від того,

Органічні розчинники. Їх види

Існують різні класифікації ОР, залежно від того,

що лежить в основі поділу: хімічна будова, фізичні характеристики або інші показники, що визначають взаємодію з різними матеріалами.
У хім. плані вони можуть належати до різних класів речовин. Все залежить від їх походження. Відповідно, за способом отримання виділяють такі групи: спирти, кетони, ефіри (прості й складні), вуглеводні, галогеновмісні розчинники і нафтового походження.
За складом розрізняють однорідні (прості) та багатокомпонентні (комбіновані) розчинники. До перших, які створюються на основі одного складника або з декількох однорідних речовин, належать бутанол, ізопропанол, ацетон, сольвент, бензин та ін. Приклади других, виконаних з низки розчинників однорідного складу, взятих у відміряних обсягах: 646, 647, 649, 650, Р-4 і Р-5.
Ще один важливий показник – швидкість випаровування. З його урахуванням виділяють такі види:
– низьколеткі (скипідар);
– зі середньою леткістю (гас);
– високолеткі (бензин, уайт-спірит та ін.).
Важливо знати! Що вища леткість розчинника, то він вогне- й вибухонебезпечніший.
Якщо за основу брати точку кипіння, то ОР бувають низько- (до 100 °С), середньо- (100-150 °С) і висококиплячими (від 150 °С).
Слайд 5

Правила роботи і безпека Всі розчинники застосовуються в рідкому стані. Спосіб

Правила роботи і безпека

Всі розчинники застосовуються в рідкому стані. Спосіб

нанесення залежить від його типу та густоти і може бути таким: пензльовим, струменевим, а також занурення, витримування в парах, електроосадження і розпорошення (пневматичне/безповітряне/електростатичне).
Важливо завжди враховувати можливість займання і тому дотримуватися певних правил при вантажно-транспортувальних процесах, зберіганні й, безпосередньо, при роботі.
Крім того, неправильне поводження з розчинником може негативно відбитися на здоров’ї людини (тяжкість такого впливу залежить від виду речовини). Ураження шкіри, слизових, травного тракту, нудота, аритмія, шум у вухах, підвищене потовиділення – це лише частина можливих згубних наслідків. Щоб уникнути отруєння або хоча б мінімізувати токсичний ефект, необхідно суворо дотримуватися техніки безпеки і використовувати ЗІЗ (окуляри, маски, респіратори). Не допускайте контакту речовини зі шкірними покривами і проникнення її в дихальні шляхи. Якщо вона все-таки потрапить на шкіру, якомога швидше витріть і промийте місце контакту проточною водою.
Слідкуйте, щоб приміщення, де виконуються роботи, добре провітрювалося, щоб температура повітря в робочому боксі не перевищувала допустимих меж, адже частина розчинників є вибухонебезпечною. Також у зв’язку з цим уникайте сусідства гарячих (розпечених) джерел.
Зберігання та транспортування повинні здійснюватися в прохолодних умовах при обов’язковому вертикальному положенні тари.
Слайд 6

Популярні ОР Наскільки задовільним буде результат застосування органічного розчинника, залежить від

Популярні ОР

Наскільки задовільним буде результат застосування органічного розчинника, залежить від

грамотного його підбору для конкретного завдання. Представляємо перелік популярних матеріалів з короткими описами, які можуть вам стати в нагоді.
Ізопропіловий спирт (ізопропанол). Вторинний спирт, який може утворювати різні ефіри. Рідка безбарвна речовина з різким запахом спирту, більш насиченим, ніж запах етанолу. Є чудовим розчинником, в той же час, розчиняється в ацетоні і бензолі, змішується в різних співвідношеннях з водою та іншими ОР. Хороший розчинний ефект має стосовно смол (натуральних і деяких синтетичних), а також до етилцелюлози, полівінілбутиралю і переважної кількості мастил. Зверніть увагу! Ізопропанол не підходить для гуми і низки пластмас.
Толуол. Безбарвна рідка речовина з класу аренів, що має характерний запах. Як розчинник може застосовуватися як самостійно, так і в складі комплексних субстанцій (645, 646, 647, Р-4 й ін.). Більш популярний другий варіант. За допомогою толуолу розчинно впливають на епоксидні, вінілові й акрилатні полімери, бітумну мастику, гуму, каучук і хлоркаучук. У хім. синтезі він є складовою частиною широкого кола товарних розчинників для лаків і фарб. Задіюється у виготовленні нітролаків, емалей НЦ і дорожніх фарб. Затребуваний і в ЛФ промисловості, і у військовій, паливній, і навіть у косметичній галузі застосовується як розчинник.
Слайд 7

Етилацетат. Складний ефір, позбавлений кольору, з більш приємним запахом у малих

Етилацетат. Складний ефір, позбавлений кольору, з більш приємним запахом у малих концентраціях,

ніж мають інші речовини, які розглядалися. Це леткий горючий рідкий реактив  з високою розчинювальною здатністю. Сам піддається розчиненню у воді, етиловому спирті, діетиловому ефірі, бензолі та трихлорметані. З його ж допомогою очищують і знежирюють поверхні, розчиняють плівки, ефіри целюлози, пігменти, олійні фарби, поліефірні лаки, емалі та мастила. На цьому варіанті часто зупиняють вибір через його дешевизну, малу токсичність і прийнятний запах.
Хлороформ. Летка рідина, яка не має кольору, солодка на смак, із запахом ефіру. У воді майже не розчинна, з багатьма ОР змішується. Поєднувати її з гліцерином і концентрованою сульфатною кислотою заборонено.
Це чудовий розчинник різних сполук органічної природи (алкалоїдів, жирів, каучуку, смол, парафіну і т.д.) й частини неорганічних матеріалів (йоду, фосфору і сірки). Його пари небезпеки спалаху і вибуху не несуть.
Диметилсульфоксид. Рідка речовина без кольору і запаху, зі солодким смаком. При змішуванні її з водою зримо підвищується температура
Слайд 8

ДМСО є важливим біполярним апротонним розчинником. Його часто задіюють у хім.

ДМСО є важливим біполярним апротонним розчинником. Його часто задіюють у хім.

реакціях з неорганічними солями, карбоаніонами. Завдяки повільному випаровуванню він підходить для здійснення реакцій при нагріванні. Також він знаходить застосування в ЯМР-спектроскопії, виготовленні мікроелектроніки, ефективно справляється з видаленням плям фарби, свіжих слідів супер-клею і монтажної піни.
Бутилацетат. Складний ефір у вигляді безбарвної або жовтуватої рідини, що має приємний запах фруктів. Слабо розчиняється у воді, з ОР і рослинними оліями змішується. Є добрим розчинником нітроцелюлози, хлоркаучуку, гліфталевих смол і інших плівкоутворювачів ЛФ галузі. Крім того, він часто виступає компонентом комбінованих субстанцій.
Нітроетан. Малотоксична рідка речовина маслянистої консистенції, без кольору, з фруктовим запахом. Добрий розчинник, що має широкий спектр впливу. Розчинно діє на органічні матеріали, зокрема, акрилові та вінілові смоли, а також на деякі неорганічні речовини (наприклад, на азотну кислоту). Служить розчинником і при екстракції з деревної каніфолі.