Медична арахноентомологія. Членистоногі, збудники та переносники збудників інфекцій та інвазій. (Лекція 14)

Содержание

Слайд 2

Навчальна дисципліна: «МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ» Лекцію підготував Кандидат біол. наук, доцент ПАВЛІЧЕНКО Віктор Іванович medbio@zsmu.zp.ua Запоріжжя 2016

Навчальна дисципліна: «МЕДИЧНА БІОЛОГІЯ»
Лекцію підготував
Кандидат біол. наук, доцент ПАВЛІЧЕНКО Віктор Іванович
medbio@zsmu.zp.ua

Запоріжжя
2016

Слайд 3

Лекція № 14 Медична арахноентомологія. Членистоногі – збудники та переносники збудників інфекцій та інвазій

Лекція № 14 Медична арахноентомологія. Членистоногі – збудники та переносники збудників інфекцій

та інвазій
Слайд 4

ПЛАН 1.Загальні ознаки типу Членистоногі. 2.Клас Ракоподібні. 2.Клас Павукоподібні. 3.Клас Комахи

ПЛАН 1.Загальні ознаки типу Членистоногі. 2.Клас Ракоподібні. 2.Клас Павукоподібні. 3.Клас Комахи

Слайд 5

Членистоногих (Arthropoda) налічується понад 1,5 млн. видів, які поширені на Землі

Членистоногих (Arthropoda) налічується понад 1,5 млн. видів, які поширені на Землі

всюди, де існує життя. Багато з них становлять медичний інтерес - це паразити людини, проміжні та остаточні хазяїни паразитів, переносники збудників хвороб та отруйні тварини.
Для Членистоногих характерні: тришаровість, тобто розвиток трьох зародкових листків у ембріона; білатеральна симетрія; гетерономна членистість тіла,;злиття сегментів у відділи тіла; членисті кінцівки нагадують багаточлен­ний важіль; відокремлення м'язів і поява смугастої мускулатури; зовнішній хітинизований скелет, який служить для прикріплення м'язів і захищає від шкідливих зовнішніх впливів; порожнина тіла - міксоцель, що утворюється під час ембріонального розвитку в результаті злиття первинної і вторинної порожнин тіла; наявність всіх основних систем органів: руху (м'язової); зовнішнього обміну (травної, дихальної, видільної); внутрішнього обміну (кровоносної); регуляції (нервової та ендокринної); відтворення (статевої).
Слайд 6

КЛАС РАКОПОДІБНІ Медичне значення -проміжні хазяїни гельмінтів

КЛАС РАКОПОДІБНІ

Медичне значення -проміжні хазяїни гельмінтів

Слайд 7

КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ ряд Павуки ряд Скорпіони ряд Фаланги ряди Клщи

КЛАС ПАВУКОПОДІБНІ

ряд Павуки
ряд Скорпіони
ряд Фаланги
ряди Клщи

Слайд 8

РЯД ПАВУКИ

РЯД ПАВУКИ

Слайд 9

Коростяний свербун відноситься до типу Членистоногі, класу Павукоподібні, ряду Акариформні, надродини

Коростяний свербун відноситься до типу Членистоногі, класу Павукоподібні, ряду Акариформні, надродини

Sarcopteidea.
Характеристика збудника. Самка коростяного свербуна завдовжки не більше 0,3 мм. Тіло її округле, ноги короткі. Самець за розмірами вдвоє менше. Покриви кліщів бородавчасті.
Самка живиться тканинами шкіри, прокладає в її роговому шарі горизонталь­ні ходи до 10-30 мм удовжину. На поверхні шкіри ходи проглядаються як сіруваті лінії. Занурення самки в епідерміс триває 15-30 хв. ВЗЗЗзЗ

КЛІЩІ - ЗБУДНИКИ ХВОРОБ
Залозиця вугриста - збудник демодекозу. Має дрібні розміри (0,2-0,5 мм), овальну форму тіла, яке нагадує черв’ячка, короткі кінцівки. Ротові органи пристосовані до смоктання. Відкладають яйця. Личинки, німфи, імагінальна стадія подібні. Паразитує в шкірі, сальних залозах і волосяних цибулинах шиї, обличчя, тулуба, зовнішньому слуховому проході. _

Слайд 10

Коростяний свербун Залозиця вугрова КЛІЩІ – ЗБУДНИКИ ЗАХВОРЮВАНЬ

Коростяний свербун

Залозиця вугрова

КЛІЩІ – ЗБУДНИКИ ЗАХВОРЮВАНЬ

Слайд 11

ПИЛОВІ КЛІЩІ – ГОЛОВНА ПРИЧИНА НЕСЕЗОННОЇ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

ПИЛОВІ КЛІЩІ –
ГОЛОВНА ПРИЧИНА НЕСЕЗОННОЇ БРОНХІАЛЬНОЇ АСТМИ

Слайд 12

Кліщ собачий Дермацентор

Кліщ собачий

Дермацентор

Слайд 13

Селищний кліщ

Селищний кліщ

Слайд 14

Воша головна - збудник педикульозу і переносник спірохет поворотного тифу. У

Воша головна - збудник педикульозу і переносник спірохет поворотного тифу.
У воші

головної тіло сплюснуте в спинно-черевному напрямку і розмежоване на три відділи: голову, груди, черевце. Розміри 2-4 мм. Колір тіла сірий з темними пігментними плямами по краях грудей і черевця. На голові розміщені прості очі, п’ятичленисті товсті і короткі вусики. Колючий ротовий апарат, який в стані спокою глибоко втягнутий, а при скороченні м’язів висовується назовні і проколює шкірні покриви. Живиться кров’ю людини 2-3 рази на добу, голодування не витримує. Сегменти грудей злиті, крила відсутні, кінцівки закінчуються кігтиками. Черевце складається із 7 сегментів, між ними є глибокі вирізки. Останній сегмент у самки роздвоєний, а у самця заокруглений. В задній частині самки видно придатки гоноподи, а у самця - клиноподібний копулятивний орган.
Розвиток вошей відбувається з неповним метаморфозом. Дозріле яйце (гнида) через яйцеводи потрапляє у непарний вивідний канал. Спочатку на волосину видавлюється клейка речовина, внаслідок чого яйце прикріплюється. За життя самка відкладає до 300 яєць. Розвиток відбувається на тілі людини протягом 2-3 тижнів. Тривалість життя 27-38 днів.
Зараження людини спірохетами відбувається при роздавлюванні вошей на тілі людини і втиранні їх випорожнень і гемолімфи у шкіру.
Слайд 15

Воша одежна - переносник рикетсій висипного тифу і спірохет поворотного тифу.

Воша одежна - переносник рикетсій висипного тифу і спірохет поворотного тифу.
Воша

одежна світло-сірого кольору, розміри 2,2-4,75 мм. На голові видно тонкі, довгі вусики, на черевці - неглибокі вирізки між сегментами, більш загострені гоноподи. За життя самка відкладає до 150 гнид. Розвиток триває 16 днів. Тривалість життя 48 днів.
Воша лобкова– ектопаразит
Лобкова воша розміром 1 –1,5мм. Тіло вкорочене, широке, звужене в задній частині. Не виражена границя між грудьми і черевцем. З боків черевця є 4 пари бородавок, вкритих волосинками.
Слайд 16

Воша головна Воша лобкова

Воша головна

Воша лобкова

Слайд 17

. Блоха людська - переносник збудників чуми, туляремії. Вивчити під мікроскопом

. Блоха людська - переносник збудників чуми, туляремії.
Вивчити під мікроскопом мікропрепарат

блохи. Тіло коричневе, сплюснуте з боків, вкрите дрібними щетинками. Голова заокруглена, має пару простих очей, пару коротких одинадцяти членистих вусиків, колючо-сисний ротовий апарат. Добре помітні 3 сегменти грудного відділу, відповідно має три пари п’ятичленних кінцівок. Задня пара кінцівок с трибального типу. Черевце складається із 10 сегментів. По краях черевця є 8 пар стигм. На 8 сегменті є чутлива пластинка - пігідій. У самки на 7 сегменті розміщений сім’яприймач, а у самця посередині черевця міститься спіральної форми копулятивний орган.
Розвиток блохи відбувається з повним метаморфозом: яйце-личинка-лялечка-імаго.
Слайд 18

РЯД БЛОХИ

РЯД БЛОХИ

Слайд 19

Ряд Двокрилі (Diptera) характеризується наявністю тільки однієї (передньої) пари крил з

Ряд Двокрилі (Diptera) характеризується наявністю тільки однієї (передньої) пари крил з

добре розвиненою системою жилок. Задня пара видозмінена у невеликі придатки — дзижчальця, які виконують функцію рівноваги. Багато видів цього ряду мають медичне значення, з яких розглянемо представників кількох родин: комарів, москітів, мух.
Родина Комарі справжні (Culiciae). У Євразії поширені три роди кровосисних комарів: Anopheles, Aedes, i Culex. Anopheles передають людині збудників малярії. Деякі види Aedes передають збудників туляремії, японського енцефаліту, лімфоцитарного хоріоменінгіту, жовтої пропасниці, пропасниці денге і сибірки. Деякі види Сulех передають вірус японського енцефаліту
Слайд 20

Мошки (родина Simuliidae) за зовнішнім виглядом подібні до дрібних мух. У

Мошки (родина Simuliidae) за зовнішнім виглядом подібні до дрібних мух. У

середньому довжина їхнього тіла досягає 2,5—4,5 мм. Самки більшості видів ссуть кров. Нападають тільки на відкритому повітрі і в світлий період доби. Розвиток мошок відбувається у річках і струмках. Самки відкладають яйця на підводні предмети (каміння, листки рослин). Мошки — механічні переносники збудника туляремії, а в тропіках — специфічні переносники нематод.
Мокрецеві (родина Geratopogonidae). Основна маса кровосисних мокреців належить до роду Culicoides. Це найдрібніші з літаючих кровосисних комах. Довжина їхнього тіла 1-2,5 мм. Самки нападають на людину і тварин у ранкові години і ввечері. Личинки і лялечки розвиваються у вологому грунті, лісовій підстилці, дуплах дерев, невеликих стоячих водоймах. Мокреці — механічні переносники збудника туляремії, а у тропіках — специфічні переносники нематод.
Слайд 21

ТАРГАНИ

ТАРГАНИ

Слайд 22

БЛОЩИЦЯ ТА ПОЦІЛУНКОВИЙ КЛОП

БЛОЩИЦЯ ТА ПОЦІЛУНКОВИЙ КЛОП

Слайд 23

Мошки – переносники онхоцеркозу

Мошки – переносники онхоцеркозу

Слайд 24

Москіти – переносники лейшманіозів

Москіти – переносники лейшманіозів

Слайд 25

Ґедзі (родина Tabanidae) за зовнішнім виглядом і розмірами нагадують велику муху.

Ґедзі (родина Tabanidae) за зовнішнім виглядом і розмірами нагадують велику муху.

Самці живляться рослинними соками. Самкам для розвитку яєць тільки рослинної їжі недостатньо; вони нападають на тварин, людину. Нападають у жарку погоду. Яйця у більшості видів відкладаються на листках прибережної рослинності. Личинки розвиваються у воді, у деяких видів — у вологому грунті. Зимують личинки, лялечки з'являються навесні. Слина ґедзів токсична. Ґедзі можуть бути механічними переносниками збудника туляремії і сибірської виразки, а в Африці передають філярій - збудників філяріозу.
Слайд 26

Гедзі – переносники лоаозу

Гедзі – переносники лоаозу

Слайд 27

Мухи

Мухи

Слайд 28

Муха вольфартова

Муха вольфартова

Слайд 29

МІАЗ

МІАЗ